Kalori Kısıtlaması Yaşlanmayı Geciktirir mi?

0
1303

Kalorileri azaltmak yaşla ilgili hastalık riskini azaltabilir ve hatta daha uzun yaşamanıza yardımcı olabilir, küçük bir çalışma önerisinde bulunur.

Çalışmada, günlük kalorilerini iki yıl boyunca %15 azaltan  insanlar, her zamanki beslenme şekillerini sürdürenlere kıyasla,  potansiyel olarak iki faydalı etki yaşadılar: Daha yavaş bir metabolizmaya sahip oldular ki bu da vücutlarının enerjiyi daha verimli kullandığı ve daha az “oksidatif stres” yaşadıkları anlamına geliyor. Oksidatif stres, hücrelere zarar veren bir süreçtir.

Cell Metabolism adlı dergide 22 Mart’ta yayınlanan çalışmaya göre, hem daha yavaş bir metabolizma hem de azalan oksidatif stres, diyabet ve kanser gibi yaşla ilgili hastalıkların risklerinin daha düşük olması ile ilişkilendirilmiştir. Araştırmacılar, yavaş bir metabolizmanın daha az oksidatif strese yol açtığını ve bunun da vücuttaki hücrelere ve organlara daha az zarar verdiğini düşünmektedir.

Pennington’daki Louisiana Eyalet Üniversitesi Biyomedikal Araştırma Merkezi’nde doçent olan ve çalışmanın yazarı Leanne Redman “Kalorileri kısıtlamak, bazal metabolizmanızı yavaşlatabilir ve metabolizmanın yan ürünleri yaşlanma süreçlerini hızlandırırsa, birkaç yıl boyunca sürdürülen kalori kısıtlaması, kronik hastalık riskini azaltmaya ve yaşam süresini uzatmaya yardımcı olabilir” açıklamasında bulundu.

Fakat, çalışma sadece iki yıl sürdüğü için araştırmacılar, kalori kısıtlamasının aslında yaşla ilişkili hastalık risklerini azaltıp azaltmadığını veya daha uzun bir yaşama sebep olup olmadığını söyleyemiyorlar. Bunu belirlemek için daha uzun süreli ve daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır. [Extending Life: 7 Ways to Live Past 100]

Daha Uzun Bir Ömür İçin Daha Az Yemek mi?

Araştırmacılar yıllardır, kalori kısıtlamasının bir dizi hayvan türünde yaşam süresini uzatma eğiliminde olduğunu gözlemlemekteler, ancak daha az yemenin insanlarda daha uzun yaşama yol açıp açmadığı henüz netleşmiş değil.

Yeni yapılan bir çalışmada araştırmacılar, kalori kısıtlılığının, 21 ila 50 yaşları arasında 53 adet sağlıklı, obez olmayan erkek ve kadın gönüllü denekler üzerindeki etkilerini incelediler. Katılımcılar, her istediğini yiyebilen gruba ve kısıtlanmış kalori kontrol grubuna rastgele seçildiler.

İki yıl sonra, kalori kısıtlama grubundakiler yaklaşık 20 libre (9kg) kaybetti. Kontrol grubundakiler ise kilosunu korudu.

Katılımcıların metabolizmasındaki değişimlere bakmak için araştırmacılar, “metabolik oda” adını verdikleri, insanların yaktıkları kalori miktarının kesin olarak ölçülebildiği yalıtılmış bir oda kullandılar.

Kalori kısıtlama grubundaki insanların ağırlıklarına göre beklenenden, günde sadece 80 ila 120 kalori daha az  yaktıklarını buldular. Bu çoğunlukla uyku sırasındaki yavaş metabolizmayla alakalıydı. Ayrıca bu gruptaki katılımcılarda oksidatif stres belirtileri de azaldı.

Kalori-kısıtlama grubundakiler, kendilerine uygulanan beslenme şekillerinden dolayı herhangi bir zararlı etki görmediler – anemi, aşırı kemik kaybı ya da kadınlarda menstural bozukluklar geliştirmediler. Dahası, araştırmacılar, katılımcıların ruh hallerinde ve yaşam kalitesinde iyileşmeler kaydettiler.

St. Louis’deki Washington Üniversitesi’nde tıp araştırmaları profesörü olan Dr. Luigi Fontana, çalışmayı “çok güzel bir çalışma” olarak adlandırdı ve bulguların, kalori kısıtlamasının insanlarda metabolik hızı düşürdüğünü gösterdiğini söyledi. Ancak Fontana, daha uzun yaşamın, daha düşük bir metabolik hız ve azalan oksidatif stresin sonucu olduğu düşüncesine katılmadı. Bunun yerine, bazı çalışmaların, organizmaların hücrelerinin besinleri algılayış biçimlerindeki değişikliklerin sorumlu olabileceğini gösterdiğini söyledi.

Ancak kalori kısıtlaması ile daha uzun yaşam arasındaki bağlantının sebebi ne olursa olsun, Fontana, ABD’deki birçok insanın kalori kısıtlamasından faydalanabileceğini ifade etti.

Fontana, “Bu ülkede, insanların yüzde 70’i aşırı kilolu ya da obez. Obezite de kalp hastalığı ve Tip 2 diyabet de dahil olmak üzere birçok hastalığa yol açıyor. Obeziteyi azaltmanın tek yolu ise kalori kısıtlaması ve egzersiz” açıklamasını yaptı.

Bu çalışmayı yürüten uzmanlar, ilerideki araştırmalarının, kalori kısıtlamasının yanı sıra, antioksidanlı gıdalar veya resveratrol gibi bazı maddelerin tüketiminin kalori kısıtlamasına olan etkilerini incelemek olabileceğini ifade ettiler.

Kaynak: Live Science

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here