Kan Pıhtısının 5 Belirtisi

0
1618

Kan pıhtıları yaraları kapasalar ve aşırı kanamaları durdursalar da, eğer pıhtılaşma vücudun derin damarlarında meydana gelirse tehlikeli olabilir. Genellikle bacaklarda oluşan bu durum derin ven trombozu (DVT) olarak bilinir.

New York City’deki Damar Tedavi Merkezi’nin kurucusu olan Dr. Luis Navarro, “Kan pıhtıları bu daha derin olan sistemde oluştuklarında, acı verici ve çok tehlikeli olabilirler,” diyor. Meydana gelebilecek en ciddi komplikasyon, pıhtının akciğerlere yerleşip kan akışını engellemesidir.

“Belirtileri fark etmek önemlidir çünkü onlar genellikle minimaldir veya dikkate alınmazlar,” diye ekliyor Dr. Navarro. İşte bir kan pıhtısının beş olası belirtisi.

1. Tek bacakta şişlik

Çoğu vakada, DVT pıhtının olduğu bacakta şişliğe yol açar. Bu dizin altında fark edilebilir durumda olur ve nadiren iki bacağı da etkiler. Northwestern Üniversitesi’nde kardiyoloji üzerine öğretim üyesi olan Dr. Patricia Vassallo, “Bunun sebebi, damarda bir pıhtı oluştuğunda kanın kalbe geri dönememesi ve basıncın sıvının bacak dokusuna yayılmasına sebep olmasıdır,” diye açıklıyor.

2. Deride renk değişimi

Damarlardaki kan akışı engellendiğinde, o bölgedeki deride çürüğe benzer renk değişimleri baş gösterebilir. Mavinin, morun ya da hatta kırmızının tonlarını görmek mümkündür. Eğer renk değişimi olan deride kaşıntı da varsa veya dokununca sıcaklık hissediliyorsa, kesinlikle biz uzmana gösterilmesi önerilir.

3. Nefes Darlığı

Kan akışının etkilenmesine bağlı olarak oksijen seviyeleri düşmeye başlayabilir. Sonuç olarak, nabız yükselebilir, kötü bir öksürük baş gösterebilir ve nefes almada zorluk yaşanabilir.

Özellikle de eğer sersemlik ve baş dönmesi hissi de varsa, bu pıhtının akciğerlere ilerlediğinin işareti olabilir. Bu tip durumlarda hemen 112 aranmalı ve derhal tıbbi yardım alınmalıdır.

4. Bir bacakta ya da kolda ağrı

Bu tip bir ağrı tek başına da ortaya çıkabilir, ona deride renk değişimi ve şişlik de eşlik edebilir. “Maalesef, kan pıhtısından kaynaklanan bir ağrı, kolaylıkla bir kas tutulması ya da gerilmesiyle karıştırılabilir. İşte sorunun genellikle teşhis edilememesinin ve özellikle tehlikeli olmasının nedeni budur,” diyor Dr. Navarro.  

5. Göğüste şiddetli ağrı

Pıhtı akciğerlere yerleştiğinde akciğer embolisine neden olabilir ve bu da kalp krizine benzer belirtiler üretir.

NYU Langone Tıp Merkezi’nden Dr. Thomas Maldonado’ya göre, göğsün ortasında tekdüze şekilde hissedilen ama vücudun göğsü çevreleyen bölümlerine de yayılan bir ağrı büyük ihtimalle bir kalp krizidir.  Diğer yandan, akciğer embolisi ise şiddetli bir ağrı olarak hissedilebilir ve alınan her nefeste bu ağrı daha da şiddetleniyor gibi görünür.

Orijinal Makale: Medical Daily

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here