Nobel Ödülü’nün az bilinen hikayesi

0
5046
Alfred Nobel

Her yıl fizik, kimya, barış, edebiyat, tıp ve ekonomi alanlarında verilen ve verildiği alanların en prestijli ödülü olan Nobel Ödülü, ismini İsveçli mucit Alfred Nobel’den (1833-1896) almaktadır. Alfred Nobel, dinamiti ve balistit gibi silah yapımında kullanılan birçok patlayıcıyı icat etti. Aynı zamanda silah sanayisine yatırım yapmış bir mucitti. Nitekim silah sanayisinden yüklü paralar kazandı.

1888’de kardeşi Ludvig öldüğünde, bir Fransız gazetesinin haberlerine bakarken tatsız bir sürprizle karşılaştı. Gazete, kardeşi ile kendisini karıştırmış ve onun ölüm haberini yayınlamıştı. Ama Nobel’i asıl düşündüren haberin başlığı olmuştu: “Ölüm tüccarı öldü”. Bu başlıktan ve “Daha çok insanı daha hızlı şekilde öldürme yollarını arayarak zengin olan Dr. Alfred Nobel dün öldü” haberinden sonra Nobel, öldüğü zaman çok kötü biri olarak anılacağını düşündü.
Bu kötü imajını silmesi gerektiğine karar verdi. Nobel, vasiyetini değiştirip öldüğü zaman servetinin yüzde 94’ünü yukarıdaki alanlarda (ekonomi hariç, ekonomi ödülü 1968’den sonra verilmeye başlandı) insanlığa üstün hizmette bulunacak kişilere verilecek bir ödül fonu kurulması için bağışladı. Bağışladığı para, bugünün parasıyla 250 milyon dolara yakındır. Vasiyetindeki gibi bu ödüle Nobel’in adı verildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here