Potansiyel Bir Covid-19 İlacı Laboratuvar Çalışmasında Başarılı Oldu

0
306

Rush Üniversitesi Tıp Merkezi araştırmacıları tarafından geliştirilen yeni bir potansiyel covid-19 ilacı, farelerde hastalığın belirtilerini önlemede başarı gösterdi. 

Yapılan çalışmada, covid-19 hastalığına sahip farelere burundan bir peptit (amino asitler zinciri) verildiğinde hayvanlarda pozitif sonuçlar meydana geldiği gözlemlendi. Peptidin ateşi düşürmek, akciğerleri korumak, kalp fonksiyonunu iyileştirmek ve sitokin fırtınasını tersine çevirmek üzerinde etkili olduğu belirlendi. Araştırmacılar Journal of Neuroimmune Pharmacology’de yayınlanan çalışmalarında, aynı zamanda hastalığın ilerlemesini önleme konusunda da başarı sağladıklarını bildirdiler. 

Covid-19’a neden olan SARS-CoV-2 virüsü, insan hücrelerine girmek ve onları enfekte etmek için ACE2 adı verilen bir enzime bağlanıyor. Bu nedenle, araştırmacılardan oluşan ekip, virüsün ACE2’ye bağlanmasını engelleyen bir heksapeptit (altı amino asitten oluşan bir peptit) tasarladı. 

Araştırmacılardan Kalipada Pahan, “Bu SARS-CoV-2 enfeksiyonunu önlemenin ve covid-19 hastalarını solunum ve kalp sorunlarından korumanın yeni bir yöntemi olabilir,” diyor. 

Aşılar Covid-19’un Yayılımını Tamamen Önleyemeyebilir

Yoğun bakım ünitelerinde yatan birçok covid-19 hastasında, akciğerleri, kalbi ve diğer organları etkileyen sitokin fırtınası görülüyor. Bu sorunun tedavisi için steroidler gibi antienflamatuar tedaviler var olsa da, bu tedaviler sıklıkla bağışıklık sisteminin baskılanmasına neden oluyor. 

Pahan, “Bu peptit sadece SARS-CoV-2’nin spike proteininin ürettiği sitokinleri inhibe ediyor ve bu da onun immünosupresyona neden olmayacağını düşündürüyor,” diyor.  

Her ne kadar covid-19 aşıları kullanılmaya başlanmış olsa da, bu aşıların ulusal ve küresel düzlemdeki dağıtımları aylar ve muhtemelen de dünyanın bazı bölgelerinde yıllar alacak. Buna ek olarak, aşılar covid-19’un yayılımını tamamen önleyemeyebilir de. Mesela, grip aşılamasına rağmen, ABD’de her yıl yaklaşık 40,000 ila 50,000 kişi grip nedeniyle hayatını kaybediyor. Dolayısıyla, aşılama sonrasındaki dönemde bile hastalığı daha iyi bir şekilde yönetmek ve covid-19’un neden olduğu enflamatuar olayları azaltmak ve solunum ve kalple ilgili olan sorunları tedavi etmek için spesifik bir ilaç gerekli olacak.  

Pahan, “Eğer bu peptitle elde ettiğimiz sonuçları covid-19 hastalarında da alabilirsek, bu yıkıcı pandemiyi kontrol altına almak yolunda olağanüstü bir ilerleme olacak,” diyor. 

Orijinal makale: MedicalXpress

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here