Kanser İlaçları Bu Yöntemle Hayvanlara Zarar Verilmeden Test Ediliyor

0
193

Kudüs İbrani Üniversitesi’ndeki Grass Biyomühendislik Merkezi’nin direktörü ve Tissue Dynamic’in kurucusu Profesör Yaakov Nahmias liderliğindeki araştırmacılardan oluşan bir ekip, ilaçları hayvanlara zarar vermeden test etmenin yeni ve çok daha kesin bir yöntemini ortaya koydu. 

Hayvan testlerinde genellikle fareler ve sıçanlar kullanılıyor. Bu testler bir yandan hayvanlara zarar verirken, bir yandan da bu kemirgenler insanlardan farklı genetiklere, fizyolojilere ve metabolizmalara sahip oldukları için hatalı sonuçlar veriyorlar. 

İbrani Üniversitesi ekibi, çip üzerinde insan teknolojisini geliştirmek için 30 yıldır var olan bir teknolojiyi detaylandırdı ve insan dokusuna, araştırmacıların vücudun belirli ilaç tedavilerine verdiği cevabı kesin bir şekilde izlemelerine olanak tanıyan mikroskobik sensörler ekledi. 

Teknoloji Hayvanlar Üzerinde Yapılan Deneylerle Mümkün Olanların Ötesine Geçilmesine Olanak Tanıyor

Nahmias, “Bizim teknolojimizi benzersiz yapan şey, onun bizim hayvanlar üzerinde yapılan deneylerle mümkün olanların ötesine geçmemize olanak tanıması. Biz şimdi, bize ilaçların nasıl çalıştığı ve çalışmayı ne zaman bıraktığı üzerinde gerçek zamanlı bilgiler sağlayan mikro sensörler yerleştirebiliyoruz,” diyor.  

Ardından, araştırmacılar bu yeni teknolojiyi yaygın olarak kullanılan Cisplatin isimli kanser ilacının insan böbreklerinde tehlikeli bir yağ birikimine neden olduğunu kanıtlamak için kullandılar. 

Nahmias, “Bu çığır açan teknoloji, hem ilaçların test ve üretim sürelerini önemli ölçüde azaltma hem de laboratuvarda hayvanlar üzerinde test yapma ihtiyacını engelleme potansiyeline sahip. Bu zamandan ve paradan tasarruf edilmesini sağlayacak ve aynı zamanda da kesinlikle gereksiz ıstırapları engelleyecek,” diyor.   

Nahmias, şirketi Tissue Dynamic’in şimdi klinik testler üzerinde harekete geçmekte olduğunu ve kanseri tedavi etmenin yeni bir yolu olarak belirli ilaçlar için düzenleyici makam onayları alma doğrultusunda çalıştıklarını da sözlerine ekliyor.

Orijinal makale: Interesting Engineering

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here