Minimalizm Felsefesi

2
3161

Minimalizm felsefesini tanımlamadan önce, minimum nedir tanımlarsak konuya daha iyi bir giriş yapmış oluruz. Öncelikle “minimum” sözcüğü Fransızca kökenli bir sözcük olup, “bir şey için en az veya asgari derece” anlamlarına gelmektedir. Minimalizm felsefesi ise, insan hayatındaki maddi ve manevi değerleri ihtiyaçlara göre sınırlandırıp en aza indirgeme, en aza indirgeme sayesinde hayat içinde hareket serbestliği sağlamakla birlikte yaşama konfor ve kalite kazandırma anlamlarına gelmektedir.

Her ne kadar çok bilinmese de minimalizm 19. Yüzyılın ikinci yarısında ortaya çıkmıştır. Daha çok sanat kavramları içerisinde yer almasına rağmen, son yıllarda artan teknoloji ve iletişim ağları, ürün çeşitliği ve fazlalığı, tüketim çılgınlığı ve değişen alışkanlıklara tepki olarak sadeliği savunmaktadır. Şunu hatırlatmakta fayda var: Minimalizmin sadeliği, basitlik olarak algılanmamalıdır. Alabileceğinizin en azını ve şartlar içerisinde en iyisini almak bu akımın prensiplerindendir.

Peki nasıl minimalist olunur? Çeşitli kaynaklarda farklı maddeler olsa da genel olarak;

 • Fazla kılık kıyafete sahip olunmamalı

 • Birden fazla sosyal medya hesabı kullanmamalı

 • Çok fazla yiyip içmemeli

 • Mal biriktirme yerine, sosyal hayat arkadaşları biriktirmeli

 • Sadelikten yana olunmalıdır.

 • Gereksiz zaman harcamama

 • Sade düşünüp sade konuşma gibi

Bu liste minimalist çevrede olmanın yollarını sunmaktadır. İlk bakışta sanki yaşam standartlarını düşürmüş gibi gözükse de, kendimize daha çok zaman ayırıp, ruhumuzun ihtiyaçlarını daha iyi duymamızı sağlar. Stresi azaltıp, yaşam kalitenimi de artırmaktadır.

Önemli olan hayatta en çok şeye sahip olmak değil, en az şeye ihtiyaç duymaktır’ diyen Platon aslında kısaca özetlemiştir. ‘Homo Sapiens’ ve ‘Tüfek, Mikrop, Çelik’ gibi kitaplar da bu kanıyı desteklemektedir. Ayrıca, Steve Jobs, Mark Zuckerberg, Einstein gibi insanlar bu akıma başarılı örneklerdir.

2 YORUMLAR

 1. Minimalizm hakkında verdiğiniz değerli bilgiler için teşekkürler. 2015 yılından beri ben de minimalizm felsefesini benimsedim. Yaşamımın her alanında uygulamaya ve yaptıklarımı minimalanne.com adlı blogumda paylaşmaya gayret gösteriyorum. Daha sade ve düzenli yaşamayı düşünen herkese de kesinlikle tavsiye ediyorum 🙂

 2. Merhabalar,

  Günümüzde minimalist yaşamın popülerlik kazanmasıyla birlikte bazı terimlere ve yaklaşımlara aşina olduk. Bu yaklaşımlardan biri de; Less is More. ”Az, çoktur” felsefesi. Bu yaklaşımın özünü ve ne anlama geldiğini, karantina süreciyle birlikte daha iyi kavradığımızı düşünüyorum. Çünkü karantina süreciyle birlikte tüketim alışkanlıklarımız da değişti. Birçoğumuz sahip olduklarımızla mutlu olmanın farkına vardık. ‘’Less is More’’ hakkında yazdığım yeni yazımı okumanız için izniniz olursa sizinle de paylaşmayı çok isterim: http://www.ebrubektasoglu.com/yazi/less-is-more-nedir/

  Sadelikle ve sağlıkla kalın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here