Kapsamlı bir çalışma daha düşük erken ölüm riskiyle bağlantılı 4 yeme modelini ortaya çıkardı

0
483

Dışarıda pek çok diyet tavsiyesi var, ancak gıda ve sağlığı birbirine bağlayan bilim her zaman net değil. Konuyla ilgili yeni bir çalışma, bugüne kadarki en kapsamlı çalışmalardan biri ve daha düşük ölüm riskiyle ilişkili dört yeme modeli belirledi.

36 yıl boyunca 119.315 kişinin yeme alışkanlıklarını inceleyen araştırmacılar, bu modelleri bilinen dört sağlıklı beslenme rejimiyle karşılaştırdı: Sağlıklı Beslenme İndeksi, Alternatif Akdeniz Diyeti, Sağlıklı Bitki Temelli Diyet İndeksi ve Alternatif Sağlıklı Beslenme İndeksi.

Çalışma, bu kalıplardan en az birine yakından bağlı kalmanın herhangi bir nedenle erken ölüm ve kardiyovasküler hastalık, kanser ve solunum yolu hastalığı riskini azalttığını gösterdi. Diyetler farklılık gösterse de hepsinde tam tahıllar, meyveler, sebzeler, kuruyemişler ve baklagiller bulunuyor.

Araştırmacılar, bu resmin Amerikalılar için resmi Diyet Yönergeleri (ADY’ler) ile eşleştiğini belirtiyor. ADY’ler bireysel tercihlere, kültürlere ve sağlık ihtiyaçlarına uyacak şekilde birden fazla sağlıklı beslenme modeli öneren ve vücudumuza zarar vermeyecek şekilde yemek yeme konusunda bir dizi ipucu sunan yönergelerdir.

Massachusetts’teki Harvard TH Chan ve Halk Sağlığı Okulu’ndan bir beslenme epidemiyoloğu olan Frank Hu, “Amerikalılar için Beslenme Yönergeleri, iyi sağlığı destekleyen ve önemli kronik hastalıkları azaltan bilime dayalı beslenme önerileri sağlamayı amaçlamaktadır” diyor.

“Bu nedenle, ADY’ler tarafından önerilen diyet modellerinin uzun vadeli tıbbi sonuçlarını ve özellikle ölüm oranları arasındaki ilişkisini incelemek hayatidir.”

Örneğin Sağlıklı Beslenme Endeksi, meyveler, sebzeler ve süt ürünleri de dahil olmak üzere tüm ana gıda grupları için önerilen miktarları sağlar. Alternatif Akdeniz Diyeti skoru, meyveler, balıklar, kuruyemişler, alkol ve daha fazlası hakkında verileri alarak kapsamlıdır.

Daha sonra sağlıklı bitki bazlı gıdaları (sebzeler ve kepekli tahıllar gibi) sağlıksız bitki bazlı gıdalara (rafine tahıllar ve yüksek şekerli gıdalar gibi) ve hayvan bazlı gıdalara karşı sıralayan Sağlıklı Bitki Bazlı Diyet İndeksi var.

Son olarak, Alternatif Sağlıklı Beslenme İndeksi, sebzelerden şekerli içeceklere kadar her şeyi ve özellikle bunun kronik hastalıklarla nasıl bağlantılı olduğunu ele alır.

Bu son çalışmanın sonuçlarına göre, bu yaklaşımlardan en az birini takip etmeye başlamak harika bir fikir.

Hu, “ADY’lerin tavsiye ettiği yeme alışkanlıklarına ve ölüm dahil sağlık sonuçlarına uyumu değerlendirmek önemlidir, böylece zamanında güncellemeler yapılabilir” diyor.

Araştırma, bu belirli beslenme alışkanlıklarının daha uzun yaşama neden olduğunu kesin olarak söyleyemese de- bilimsel olarak kaydedilen herhangi bir şey yerine kendi bildirdiği verilere dayanıyor- ilişki, iyi beslenmenin sağlığa yararlarını gösterecek kadar net.

Amerikalılar İçin Beslenme Yönergelerinde belirtildiği gibi, ABD’deki her 10 yetişkinden 6’sı diyetleriyle ilgili en az bir kronik hastalıkla yaşıyor. Bu arada, bu yönergelere bağlılık son yıllarda pek gelişmemiştir.

Tavsiyeler yaşa ve nasıl inşa edildiğimize bağlı olarak değişebilse de diyet ve sağlıkla ilgili araştırma eksikliği yok. Uzmanlara göre baklagiller, kepekli tahıllar ve sebzeler sıklıkla tavsiye edilirken, balık, yumurta ve süt ürünleri tipik olarak en iyi ölçülü olarak yenir.

Açık olan şey, eğer bu yaşamların olabildiğince uzun sürmesini istiyorsak, hayatımız boyunca sağlıklı bir diyete bağlı kalmanın ne kadar önemli olduğudur. Bu, yakın gelecekte güncellenecek olan Amerikalılar için Beslenme Yönergelerinin işinin bir parçası.

Hu, “Bulgularımız, farklı yeme kalıplarını ve sağlık sonuçlarını çevreleyen mevcut kanıtları değerlendirmek için oluşturulan 2025-2030 Diyet Yönergeleri Danışma Komitesi için değerli olacaktır” diyor.

Kaynak: Science Alert

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here