Kararları Değerlendirmenin Küçümsenen Bir Yolu Nedir?

0
60

Hızlı düşünün: Bir yarışta koşuyorsanız ve ikinci sıradaki kişiyi geçerseniz, hangi pozisyondasınız? Birçok insan içgüdüsel olarak birinci sırada olduğunuzu söyler. Ancak, düşündükten sonra, bazı insanlar doğru cevabın şu anda ikinci sırada olduğunuz olduğunu fark eder: eski iki numaralı koşucu, siz onu geçtiğiniz için üçüncü sıraya düşmüştür.

Bu tür hileli sorular bilişsel bilimciler için çok değerlidir çünkü karar verme sürecimizi şekillendiren bilişsel tuhaflıklara ışık tutarlar. Stevens Teknoloji Enstitüsü’nde araştırmayı yöneten filozof-bilim insanı ve İstihbarat Topluluğu Üyesi Nick Byrd, “Bunlar sadece hileli sorular değil,” diye açıkladı. “Yansıtıcı düşünüp düşünmediğimizi ortaya çıkaran fırsatlardır ve bazen doğru hissettiren hatalı yanıtları kabul etmeye yönlendiriliriz.”

Byrd’ın ekibi çalışmalarında, insanlar bir dizi hileli soruyu yanıtlarken tüm düşüncelerini anlatırken ses kaydı için çevrimiçi bir protokol geliştirmek üzere araştırma şirketi Phonic, Inc. ile birlikte çalıştı. Journal of Intelligence dergisinin özel bir sayısında rapor edilen çalışma, bilim insanlarının insanların muhakeme problemlerini nasıl çözdüklerini ortaya çıkarmalarına yardımcı olmakla kalmayıp, analistlerin raporlarını ve üst düzey kararları bilgilendiren brifingleri optimize etmelerine de yardımcı olabilir.

Byrd, “Zihin genellikle bir kara kutudur ve içinde neler olup bittiğini anlamak zordur,” diye açıkladı. “Beyin görüntüleme yararlıdır, ancak insanlardan ne düşündüklerini söylemelerini isteyerek de çok şey öğrenebiliriz.”

Ancak yüksek sesle düşünme deneylerinin bir bedeli var: İnsanların sesli düşünmelerini kaydetmek anketlerden çok daha karmaşık ve zaman alıcıdır. Byrd, “Yüz yüze sesli düşünme çalışmasını tamamlamak üçümüzün üç ayını, aynı sayıda denekle çevrimiçi anketi tamamlamak ise sadece birimizin üç saatini aldı” dedi.

Yeni yöntem, sesli düşünme deneylerini tamamlama süresini önemli ölçüde azaltacak ve insanların hileli soruların üstesinden nasıl geldiğine dair kara kutunun kapağını kaldıracak.

Makale, hem çevrimiçi hem de yüz yüze sesli düşünme testlerinin deneklerin bilişsel dünyasına dair değerli bilgiler sunabileceğini gösteriyor. Birçok araştırmacı, doğru yanıtlara ulaşmanın dikkatli düşünmeyi gerektirdiğini ve hilelere kanmanın gerektirmediğini varsayarak, deneklerin hileye kanmalarına ya da doğru yanıtlar vermelerine odaklanmaktadır. Ancak Byrd’ın ekibi, sesli düşünme kayıtlarında vakaların %31’inde bunun tam tersinin geçerli olduğunu tespit etti. Byrd, “Bazen insanlar derinlemesine düşünmelerine rağmen kandırıldılar ve bazen de insanlar derinlemesine düşünmeden doğru cevaplar verdiler” dedi.

Örneğin, yarış pozisyonu sorusu yöneltilen bir denek neredeyse anında doğru cevabı verdi ve ardından bunun kendisi için kolay olduğunu, çünkü lisede atletizm pistinde koştuğunu açıkladı. Byrd, “Yeterince ilgili deneyimle, cazibeye kapılmadan hızlı bir şekilde cevap verebileceğiniz ortaya çıktı” dedi. “Bu önemsiz bir içgörü gibi gelebilir, ancak yüksek öğretimin yayınla ya da yok ol ortamı, bilim insanlarını bu tür ölçüm hatalarını tespit etmek ve ölçmek için sesli düşünme protokolleri gibi yoğun kaynak gerektiren yöntemleri kullanmaktan caydırıyor.”

Çevrimiçi anketlerin sesli düşünme verilerinin toplanmasını kolaylaştırabileceğini gösteren Byrd ve meslektaşları, şimdi analizi kolaylaştırmak için yapay zeka araçlarını kullanmayı ve sesli düşünme verilerinin hızlı bir şekilde kaydedilip yorumlanmasını mümkün kılmayı umuyor. Bu ek verimlilik, daha fazla araştırmacının daha büyük çalışmalar yürütmesine, daha çeşitli ve temsili insan gruplarını incelemesine ve sonuçlarına daha fazla güven duymasına olanak sağlayacaktır.

Byrd, “Psikoloji bilimiyle ilgili şikâyetlerden biri, Amerika Birleşik Devletleri gibi ülkelerde yaşayan ve tüm insanlığı temsil etmeyen öğrenci araştırma katılımcılarına odaklanılmasıdır,” dedi. “Çevrimiçi yöntemimiz, araştırmacıların akıllı telefonu ve internet bağlantısı olan herkese ulaşmasını sağlayacak ki bu da dünya nüfusunun çoğunu kapsıyor.”

Karar verme sürecinde riskler yüksek olabilir: ABD İstihbarat Topluluğu hatalı düşünmenin üstesinden gelen tekniklere büyük önem veriyor. Byrd, “Önemli kararlar alıyorsanız, sesli düşünme kayıtlarımız, insanların ilk dürtülerini sorguladıklarında ve bazı nedenleri göz önünde bulundurduklarında hataların üstesinden gelme olasılıklarının çok daha yüksek olduğunu gösteriyor” dedi. “Dolayısıyla, bilim insanlarının insanların muhakeme problemlerini nasıl çözdüklerini ortaya çıkarmalarına yardımcı olmak, yalnızca karar bilimimizi değil, aynı zamanda karar verme sürecimizi de geliştirebilir.”

Kaynak: Science Daily

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here