Uzun Süreli Uykular Yüksek Obeziteye Sebep Oluyor

0
59
Handsome young man sleeping in bed at home

İspanyol bilim insanlarından oluşan bir ekip, uzun şekerleme uykuları ile obezite arasında alışılmadık bir bağlantı buldu. Araştırma Murcia’da yaşayan 3,000’den fazla İspanyol üzerinde gerçekleştirildi.

Çalışma, uzun uykulara dalanların (30 dakikadan fazla) vücut kitle endeksinin yüzde 2, obezite riskinin yüzde 23 ve metabolik sendrom riskinin yüzde 40 daha yüksek olduğunu ortaya koydu.

Çalışmanın yazarı ve İspanya Murcia Üniversitesi Fizyoloji Profesörü Marta Garaulet, “Uzun uykular metabolik sendrom, trigliserit, glikoz ve kan basıncının vücut kitle endeksindeki artışla ilişkilidir” dedi.

“Buna karşılık, şekerleme kısa olduğunda, bunun yüksek tansiyona sahip olma olasılığında bir azalma ile ilişkili olduğunu görüyoruz, yani bir şekilde şekerleme koruyucu hale geliyor.”

Araştırmacı 2022 yılında Birleşik Krallık Biyobankasında 450.000 kişiyle bir başka çalışma daha yürüttü. Euronews’e konuşan Garaulet, bu çalışmanın ortalama yaşı 60 olan ve “şekerleme yapmanın bu kültürün bir alışkanlığı olmadığı” bir popülasyonda gerçekleştirildiğini söyledi. 

Bilim adamı bu nedenle daha az hastalığı olan daha genç insanlardan oluşan bir örneklem üzerinde çalışmak istedi, ancak aynı zamanda sağlam bir siesta kültürünün ve sıcak havaların olduğu bir ülkedeki örneklem üzerinde de çalışmak istedi.

Önceki çalışmalar siesta genlerinin sıcakla aktive olduğunu göstermişti.

Garaulet, “Yaz sıcaklıkları PER3 genini aktive ediyor, bu da saati, uykuyu başlatan gen” dedi.

Bazı insanların siesta genetiğine sahip olmadığını da sözlerine ekleyen Garaulet, “ancak, eğer öyleyse, bu siesta geni sıcak bölgelerde aktive olabilir ve gün boyunca uyuyormuş gibi hissedersiniz” dedi.

Yeni İspanyol çalışması, İngiliz bankasının sonuçlarını tamamladı ve oldukça ilginç bazı sonuçlara yol açtı.

Euronews’e konuşan Garaulet, “Kısa şekerlemeler ile kan basıncında iyileşme arasında pozitif bir ilişki var, özellikle de yatakta değil de koltukta ya da kanepede uyuyorsanız” dedi.

Garaulet ayrıca gün boyunca büyük postür değişikliklerinin kan basıncını artırabileceğini de sözlerine ekledi.

Garaulet tarafından yakın zamanda yayınlanan bir başka çalışma da, uzun süre uyuklayan insanların, diyet yağlarının sindiriminde ve metabolizmasında kilit rol oynayan lipaz adlı bir enzimin ritminin değişme olasılığının daha yüksek olduğunu gösterdi.

Ancak durum o kadar da kötü değil. Önceki çalışmalar şekerlemenin daha yüksek üretkenliğe ve daha düşük kan basıncına yol açtığını göstermiştir. Peki faydaları ile riskleri nasıl dengeleyeceksiniz? Garaulet’e göre, daha dik pozisyonlarda daha kısa şekerlemeler yapmak işin anahtarı gibi görünüyor.

Kaynak: Interesting Engineering

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here