Gençlerin yalnızca %9’u pandemi sırasında fiziksel aktivite kurallarına uyuyor

0
627

Yeni yıl kararlarınızdan birisi çocuklarınızla daha fazla egzersiz yapmak olabilir. Yeni bir araştırma, pandemi sırasında gençlerin yalnızca %9’unun önerilen günlük 60 dakikalık fiziksel aktiviteye uyduğunu ortaya koyuyor – pandemi öncesi %16′ olan orandan daha düşük.

Başyazar Jason Nagata, “Salgın, yüz yüze beden eğitimi derslerinin iptaline ve organize spor, spor salonu ve eğlence tesislerinin kapanmasına ve ekran kullanımında artışa yol açtı ve bunların tümü gençler adına daha düşük fiziksel aktiviteye katkıda bulundu” dedi.

Çalışma, daha düşük fiziksel aktivitenin daha zayıf zihinsel sağlık, daha fazla stres ve pandemi hakkında daha fazla endişeye sebebiyet verdiğini buldu.

Nagata, “Fiziksel aktivite gençlerin fiziksel ve zihinsel sağlığını destekleyebilir” dedi. “Pandemi sırasında daha aktif olan gençlerin duygusal dayanıklılıklarının daha güçlü olduğunu ve daha sıkı sosyal bağlar hissettiğini gördük.

Ortalama olarak, gençler pandemi sırasında haftada iki saatlik fiziksel aktivite bildirdiler. Bu tahminler, beyaz olmayan gençler için daha düşüktü – Siyahi, Latin ve Yerli Amerikalı gençler haftada ortalama 90 dakikalık fiziksel aktivite bildirdiler.

Toronto Üniversitesi Factor-Inwentash Fakültesi’nde yardımcı doçent olan yardımcı yazar Kyle T. Ganson, “Fiziksel aktiviteye katılımda; güvenli ve açık hava eğlence alanlarına erişimdeki eşitsizliği yansıtabilecek önemli ırksal ve sosyoekonomik eşitsizlikler kaydettik” dedi.

Nagata, “Ebeveynler çocuklarını daha fazla hareket etmeye ve daha az oturmaya teşvik etmeli” dedi. “Pandemiden kaynaklanan aksaklıklara rağmen, ailece aktiviteler yapmayı, dışarı çıkmayı veya sanal egzersiz derslerine katılmayı göz önünde bulundurun.”

Kaynak: Jason M. Nagata ve diğerleri, COVID-19 pandemisi sırasında ABD’deki ergenler arasında orta ila şiddetli yoğunlukta fiziksel aktivite, Önleyici Tıp Raporları (2021). DOI: 10.1016/j.pmedr.2021.101685

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here