Bir Ölünün Midesindeki Tohumlardan Ağaç Yetişebilir mi?

0
1376

İnternette dolaşan trajik bir habere göre, öldürülen Kıbrıslı bir adamın midesindeki incir çekirdeklerinden bir ağaç yetişti ve bu sayede 40 yıl sonra yetkililer onun cesedini bulabildi.

Ama birçok hayali hikaye gibi, bu haberin de ana unsurları gerçek değil gibi görünüyor – en azından bazı haber kaynaklarına göre. Ama yine de bu haberin akla getirdiği bir soru olduğu kesin: Bir ölünün midesindeki tohumlar gerçekten de meyva veren bir ağaca dönüşebilir mi?

Oregon State Üniversitesi’nde toprak bilimi profesörü olarak görev yapan Jay Noller’a göre cevap “evet”.

Meyva veren bitkiler genellikle meyva yiyen hayvanlara gereksinim duyuyor (kuşlar, yarasalar, ayılar ve maymunlar gibi). Bu hayvanlar sindirilemeyen çekirdek ya da tohumları dışkı yoluyla vücutlarından attığında ise, dışkının bırakıldığı yerde bitkilerin kök salmak için bir şansları oluyor.

Live Science’a konuşan Noller, “Tohumlar hayvanlardan çıkıp bitkilere ya da ağaçlara dönüşebiliyor. Bu durum insanlar söz konusu olduğunda neden gerçekleşmesin ki? Ancak bu illa ki bir ölünün midesinde gerçekleşmek zorunda değil. Bu olay bir ölünün ince veya kalın bağırsağı gibi, sindirim sisteminin herhangi bir kısmında da meydana gelebilir,” diyor. Noller ayrıca bir ölünün cebindeki veya genel bir gömü alanındaki bir tohumun bile çürümekte olan cesetten besin elde edebileceğini söylüyor.

Kıbrıs’ta Gerçekte Ne Oldu?

Kıbrıs’ta meydana gelen olaya geri dönecek olursak; bazı haber kaynakları, 1974 yılında Kıbrıslı Türkler ve Rumlar arasında devam eden çatışmalar sırasında Ahmet Hergüne’nin öldürüldüğünü yayınladı. Habere göre Hergüne ve beraberindeki iki kişi bir mağaraya götürüldü ve bir dinamit patlatılarak öldürüldüler. Ancak patlamayla birlikte mağarada bir delik de açıldı ve bu delikten içeri sızan güneş ışığı Hergüne’nin midesindeki incir çekirdeğinin filizlenip büyümesine neden oldu. Ardından, bir araştırmacı mağarada bir incir ağacı buldu. Ağacın yerinin tuhaf olduğunu düşünen araştırmacı etrafı inceledi ve bu sırada kurbanların ceset kalıntılarını buldu.

Ama bu hikayenin büyük bir kısmı doğru değil gibi. Gerçekte olansa, 1963-1964 ve 1974 yıllarında Kıbrıs konusundaki çatışmalar sırasında kaybolan insanların kalıntılarını ailelerine teslim eden Kayıplar Komitesi’nin, 2006’da üç kişinin deniz kenarındaki bir mağarada gömülü olduğuna dair bir ihbar almış olduğu. Ancak Cyprus Mail gazetesine göre mağarada bir incir ağacı bulunduğu gerçek olsa da, bu ağaç insan kalıntılarından büyümüş şekilde değildi.

Gazete, haberinde Hergüne’nin aile üyelerinden bazılarının bu hikayenin doğruluğuna inandıklarını ve bunun muhtemelen sevdiklerinin ölümüyle başa çıkabilmek için onlara yardımcı olan bir inanç olduğunu da yazdı.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here