Esnemek Aslanların Grup Hareketlerini Senkronize Etmesine Yardım Ediyor

0
558

Bir grup aslanın esnemesini izlediğinizde, bu size uykusu gelmiş büyük ve tembel kedilerden daha fazlası gibi görünmeyebilir ama yapılan yeni bir çalışma, bu esnemelerin bazı önemli sosyal işaretleri iletiyor olabileceğini gösteriyor. Animal Behaviour’da yayınlanan çalışmaya göre, esnemek aslanlar arasında sadece bulaşıcı olmakla kalmıyor, aynı zamanda bu hayvanların hareketlerini senkronize etmesine de yardımcı oluyor gibi görünüyor. 

Çalışmanın araştırmacılarından olan ve Pisa Üniversitesi’nde bir etolog olarak görev yapan Elisabetta Palagi ve meslektaşları, Güney Afrika’da benekli sırtlanların oyun davranışlarını incelerken, aynı zamanda aslanları da izleme fırsatı yakaladılar ve onların oldukça sık esnediklerini ve bu esnemelerin kısa zaman dilimleri içinde yoğunlaştığını fark ettiler. 

Aslanların esnemelerinin sosyallikle bağlantılı olup olmadığını merak eden Palagi ve ekibi, büyük kedilerin video kayıtlarını almaya başladı ve hayvanların esnedikleri zamanları ve bu zamanlar etrafındaki davranışlarını analiz etti.

Bulaşıcı Esneme Aslanlarda Sosyal Bütünlüğü Korumak İçin Önemli Olabilir

Araştırmacılar 2019 yılında, dört ayı aşkın bir zaman boyunca, 19 aslanı yakından izlediler. Sonuçta, grubun başka bir üyesinin esnediğini gören aslanların sonraki üç dakika içinde esnemesinin, yaklaşık 139 kat daha muhtemel olduğunu buldular. 

Ama esneme bulaşıcılığı bununla sınırlı kalmadı. Başka bir aslanın esnediğini görerek esneyen aslanların ilk esneyenin hareketlerini kopyalaması, bunu yaşamayan hayvanlardan 11 kat daha muhtemeldi. Bu durum, bir aslanın esnemesini, sonra bir başka aslanın esnemesini, ardından ilk aslanın ayağa kalkmasını ve etrafta yürümesini ya da yeniden yere yatmasını ve diğer aslanın da aynı şeyleri yapmasını içerdi. 

Palagi, bulaşıcı esnemenin aslanlarda sosyal bütünlüğü korumak için önemli olabileceğini söylüyor. Aslanlara grup hareketlerini uyumlu kılmak için yardımcı olan esnemeler, tüm grubun aynı şekilde düşünmesini sağlamaya fayda edebilir. Ve bu, birlikte avlanan ve yavrulara iş birliği yaparak bakan bir hayvan türü için çok önemli bir davranış. 

SUNY Politeknik Enstitüsü’nden Andrew Gallup, “Esnemenin bulaşma yoluyla bir grup içinde yayılması, genel kolektif dikkati artırmaya hizmet edebilir. Ben zaman içinde, bulaşıcı esnemenin bu yüksek derecede sosyal olan hayvan türlerinin bazılarında daha yaygın olduğunu bulacağımızı düşünüyorum,” diyor. 

Palagi, “Esnemek yaygın görülen bir davranış ama bence bu en gizemli davranışlardan biri,” şeklinde konuşuyor.

Orijinal makale: Science News

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here