Yeni Lazer Teknolojisi Kahverengi Gözleri Maviye Dönüştürebiliyor

0
18397

Nicole Kidman ‘ın delici mavi gözlerinden Daniel Craig’in sert bakışlarına kadar, mavi gözler daima çekiciliğin bir ölçüsü olmuştur. Ancak tam olarak neden kalpleri yerinden oynatıp aktörleri ve modelleri bir yıldız yaptıkları hakkında akla yatan net bir fikir yok.

Bütün bu popülerliğinin yanı sıra, dünya nüfusunun sadece %17’si mavi gözlere sahip.

Dünya nüfusunun çoğunluğu için – tahminen% 80 – bu ender film yıldızı gözleri genellikle renkli kontakt lenslerin yardımıyla elde edilebilir. Ama bugün, kahverengi gözlerinizi maviye çeviren tıbbi bir uygulama artık mümkün.

Stroma Medical tarafından öncülük edilen bu lazer işlemi, irisin ön katmanlarında bulunan kahverengi melanini yok ederek çalışır.

Dr. Gregg Homer verdiği demeçte, “Her kahverengi gözün altında aslında mavi bir göz vardır; çünkü gözde gerçek anlamda mavi pigment diye bir şey yoktur” dedi.”Kahverengi göz ile mavi göz arasındaki tek fark, yüzeydeki çok ince pigment tabakasıdır.

Okyanus Kadar Mavi

“Bu pigmenti kaldırırsanız, ışık, stromaya (açık renkli gözün içindeki bisiklet jantlarına benzeyen küçük lifler) girebilir ve ışık dağılırken, en kısa dalga boyunu geri yansıtır ki bu da tayfın mavi ucudur .” Etkinin, gökyüzündeki güneş ışığının Rayleigh saçılmasına (gökyüzünün mavi görünmesini sağlayan fizik yapısı) benzer olduğunu söyledi

Şirket, pigment katmanını bozan bir lazer tedavisi geliştirdiğini ve vücudun dokuyu doğal şekilde soymasına neden olduğunu söyledi.

Prosedür 20 saniye sürse de, kahverengi gözlerin altında gizlenen mavi gözler birkaç haftadan önce ortaya çıkmıyor. Stroma Medical, piyasadaki alternatiflerden daha güvenli, daha ucuz ve daha uygun bir uygulama geliştirmek istediğini ifade ediyor.

Düşük Yoğunluklu Lazer

ABD’deki düzenleyici kurumlar tarafından bu uygulamaya henüz yeşil ışık yakılmasa da, şirketin sağlık kurulu heyeti, ön araştırmaların ameliyatın güvenli olduğunu gösterdiğini söyledi.

Şu ana kadar Meksika’da sadece 17 hasta ve Kosta Rika’da 20 hasta bu uygulamayı yaptırdı.

Dr. Homer “Bu lazerle birine zarar vermek çok zordur, çünkü uygulamada kullanılan enerji çok düşüktür” açıklamasını yaptı.

Lazer, yalnızca irise değer ve göz bebeğine girmez veya gözün içine etki eden sinirlerin bulunduğu herhangi bir bölümü etkilemez.

Şirket hala maddi kaynak geliştirme aşamasında, ancak birkaç yıl içinde klinik araştırmaları tamamlamayı ummakta.

Peki kahverengi gözleri maviye çevirmenin bedeli nedir? Dr Homer, Stroma Medical’in bu uygulama için yaklaşık 5,000 (yaklaşık 19.000TL) talep edeceğini söyledi.

Sektörün Şüpheci Yaklaşımı

Sektörün bu uygulamaya tepkisi sessizlik oldu. Dr. Homer’ın da kabul ettiği üzere göz hekimleri, insan vücudunun en hassas ve en önemli kısımlarından biri olan göz ile uğraştıkları için, bu organ ile ilgili en ufak bir gerçeğe dahi şüpheyle bakma konusunda çok haklılar.

Londra Göz Hastanesi’nden oftalmolog Saj Khan, tedavinin bazı uzmanlarca kesinlikle olumsuz karşılandığını ifade etti. “Gözün içinde pigment bırakan herhangi bir uygulamanın temel kaygısı, pigmentin normal drenaj kanallarını tıkayarak göz içindeki basıncın yükselmesine neden olabileceğidir” açıklamasını yaptı.

Dr. Khan, bu uygulamadan sonra hastalarda glokom gelişebileceğini iddia ederken, Stroma Medical ise uygulamanın serbest bıraktığı melanin parçacıklarının glokoma neden olmasının mümkün olmadığını ve herhangi bir komplikasyonun ise kısa vadede kolayca giderilebileceğini savunuyor. Fakat yine de bir risk söz konusu.

Dr. Khan ise yaptığı açıklamada “Teorik olarak bunun bir anlamı var ancak uzun vadeli sonuçları ve bu şekilde uygulama yapılan hastaları görmeden kendim bu işi yapmayacağım” şeklinde konuştu.

Bunun yanı sıra Dr Homer ise bu geri dönüşü olmayan uygulamanın potansiyel müşteri sayısı konusunda herhangi bir sıkıntı olmadığını ifade etti.

“Şirketimizin amacı insanları mavi gözlere sahip olmaya özendirmek ya da teşvik etmek değil. Kendi deneyimlerime dayanarak söyleyebilirim ki aslında çoğu insanın peşinde olduğu şey mavi gözün renginden ziyade bu renge sahip gözlerdeki yarı saydamlıktır. Mavi gözlere sahip olmak isteyen insanların ise genellikle daima genç olmak istemeleri ve bulundukları ortamlarda başkalarının, bu kişilerin mavi gözlü arkadaşlarına ya da kardeşlerine gözlerinin ne kadar güzel olduğunu söylemeleridir. Bunu kendilerine yük etmektense, üstesinden gelebilecekleri bir yöntemi kullanmaları daha iyi değil midir?” şeklinde konuştu.

Dr. Homer, “Göz renginiz değişince tüm sorunlarınız ortadan kalkmaz ancak insanların kendilerini istedikleri gibi ifade edebilme özgürlüğüne sahip olmalarının güzel olduğunu düşünüyorum.” dedi.

Kaynak: CNN

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here