Ryugu’nun Japon Misafirlerinden Haber Var

0
517

Japonya’nın Ryugu asteroidine gönderdiği Hayabusa 2 isimli uzay aracı başarıyla iniş yaptı ve asteroidin ilk görüntüleri şimdiden dünyaya ulaştı. Japon Uzay Araştırma Ajansı JAXA’nın yaptığı açıklamaya göre, Hayabusa 2’nin beraberinde taşıdığı ve Gezginci 1 ve Gezginci 2 adlı iki küçük disk şeklindeki araç da asteroide başarıyla yerleştiler ve keşif turlarına başladılar.
Bu iki küçük araç, Mars veya Ay görevlerinde kullanılan araçlar gibi klasik tekerleklere sahip değil. Hayabusa ekibinin yaptığı açıklamaya göre, Ryugu’nun yüzeyindeki yer çekimi kuvveti çok zayıf olduğundan, ikili Ryugu’daki incelemelerini sekerek yapıyor. Japon ekip, araçların havaya doğru süzülmesinin önüne geçmek için bir sekme mekanizması geliştirdiklerini ve araçların her sekmede 15 dakikaya kadar havada kalmalarının ve yüzeye indikten sonra yatay olarak yaklaşık 15 metre mesafeye sekmelerinin beklendiğini bildiriyor. Isı sensörleri, optik algılayıcılar, ivmeölçerler, jiroskoplar ve toplamda yedi kameraya sahip olan araçlar, görev süreleri boyunca 950 metre genişliğindeki Ryugu’nun yüzeyinden çeşitli veriler toplayacak.

Örneklerin Güneş Sisteminin Erken Tarihine Işık Tutması Bekleniyor

Ryugu’dan Aralık 2019’da ayrılacak olan Hayabusa 2’nin topladığı örnekler, bir sonraki yıl özel bir kapsül içinde dünyaya ulaşacak.

Asteroidin yüzeyinin görüntüleri

Asteroidden toplanacak olan toprak ve taşların bilim insanları tarafından incelenmesi sonucunda, güneş sisteminin erken tarihi ve asteriodlerin dünyadaki yaşamın başlangıcında ne gibi bir rol oynamış olabileceğiyle ilgili sorulara cevaplar bulunması bekleniyor.
15 milyon dolarlık görev kapsamında, Hayabusa 2 isimli uzay aracı 2014 yılının Aralık ayında uzaya fırlatılmış ve Ryugu’nun çevresindeki yörüngeye 27 Haziran 2018’de ulaşmıştı.
İlk Hayabusa görevinde, uzay aracı Eylül 2005’te Itokawa asteroidinin çevresindeki yörüngeye ulaşarak tarihi bir başarıya imza atmış ve oradan aldığı küçük bir örneği 2010’da dünyaya ulaştırmayı başarmış, ancak Gezginci aracı asteroide başarılı bir iniş yapamamıştı.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here