Taklacı Dostumuz ATLAS Robot

0
765

Boston Dynamics’in ürettiği Atlas ismindeki insansı robotun, gündeme oturmasının en önemli sebebi, hünerlerinin sıradan bir insana ve daha önceki benzerlerine nazaran çok daha gelişmiş olması.

1.5 metre uzunluğunda ve 75 kilogram ağırlığında olan Atlas, sterevision(3 boyutlu görsel algılama) ve Lidar teknolojisi kullanılarak geliştirilip üretildi. Üst Düzey Savunma Araştırmaları Ajansı’nın (DARPA) açıklamasına göre robot aslında insanların hayatlarının riske edildiği, doğal afetler sonrası kurtarma çalışmalarında yahut salgın hastalık taşıyan bireylerle ilgilenilmesi gereken durmlarda kullanılmak üzere tasarlandı.

Söz konusu robotumuzun, spor yapan kişilerin aşina olduğu plyometrics antrenmanı yaparken çekilmiş görüntüleri yayınlandı. Havada 180 derece dönme, farklı yüksekliklerdeki platformlar üzerinden atlama ve en önemlisi de geri takla atabilme özelliği olan Atlas robotun videosunu aşağıdan izleyebilirsiniz:

Sıradaki videoda da Atlas’ın insan dostuyla karda nasıl rahat yürüdüğünü, kutuları nasıl rafa dizdiğini ve itilip kakıldığında nasıl dengesini sağladığını görebilirsiniz:

Atlas’ın özellikleri 2013’te basına sunulan bir önceki modeline göre çok çok gelişmiş olsa da henüz bir insan kadar çevik değil ve yürüyüş biçimi biraz tuhaf. Atlas’ın yürüyüşü konusunda komik benzetmelerle karşılaşıyoruz öyle ki Atlas’ın yürüyüşünü tuvaleti gelip sıkışan bir insanın banyoya koşmasına benzeten epey bir insan mevcut. Tabi ki bunlar çözülemeyecek problemler değil…

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here