ABD’de İlk Kez Bir Covid-19 Hastasına Çift Akciğer Nakli Yapıldı

0
379

Koronavirüsün akciğerlerini harap etmesi nedeniyle, ABD’de genç bir covid-19 hastasına ilk kez çift akciğer nakli yapıldı.

Şiddetli covid-19 nedeniyle Chicago’daki Northwestern Memorial Hastanesi’nin yoğun bakım ünitesinde altı hafta geçiren 20’li yaşlarındaki Hispanik kadın, kalbinin ve akciğerlerinin çalışmasını sağlamak için solunum cihazı ve ekstrakorporeal membran oksijenasyonu (ECMO) makinasına bağlanmıştı.

Ancak Haziran ayı başlarında akciğerlerinde geri döndürülemez hasar meydana geldiği görülünce, kadın çift akciğer nakli için bekleme listesine alındı. Bu, böbrek ya da kalp nakillerine kıyasla “çok riskli” olmaya devam eden akciğer naklinin SARS-CoV-2’nin neden olduğu covid-19 hastası bir insan üzerinde uygulandığı ilk sefer oldu.

Ameliyat 10 Saat Sürdü

Operasyon sonrasında bağışıklık sistemini baskılayıcı ilaçların kullanılması gerekmesi nedeniyle prosedürün uygulanmasından önce virüs testinin negatif çıkması beklenen kadın, bu gerçekleştikten sonra 10 saat süren nakil ameliyatına alındı. Nakli gerçekleştiren Dr. Ankit Bharat bunun normalden birkaç saat daha uzun bir süre olduğunu çünkü hastanın akciğerlerindeki hasarın bugüne kadar gördüğü en kötü hasarlardan biri olduğunu söylüyor.

Bharat hastanın iyileşme sürecinin iyi gittiğini, şu anda uyanık olduğunu ve gülümsediğini ancak tam olarak iyileşmesinin yine de biraz zaman alacağını ve hala solunum cihazına bağlı olduğunu belirtiyor.

Hasta şu anda vücudunun akciğerleri reddetmesini önlemek için bağışıklık sistemini baskılayan ilaçlar kullanıyor ve bu da enfeksiyon riskini artırabiliyor. Ancak ilaçların koronavirüsü yeniden aktive edip etmediğini görmek için hastaya birkaç kez test yapıldı ve bunların sonucu negatif çıktı.

Bharat, “Akciğer nakli bu hastanın hayatta kalması için tek şanstı. Bu hastalarda nakil prosedürü teknik olarak oldukça zorlayıcı olsa da, başka nakil merkezlerinin bunun güvenli bir şekilde yapılabileceğini ve terminal covid-19 hastalarının hayatta kalması için bir seçenek olduğunu bilmesini istiyoruz,” diyor.

Orijinal Makale: Live Science

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here