Yağmur Damlasından Enerji Üretilecek

0
2108

Güneş panelleri ile elde edilen doğal enerji insanlığın geleceğe yönelik güçlü bir umudu. Ancak bu önemli kaynağın karşısında duran engeller de var.  Güneş enerjisinin yaygın olarak kullanılmasını engelleyen en büyük sorunlardan biri aslında oldukça basit: Yağışlı hava.

Güneş panelleri güneş ışığını elektriğe dönüştürmek için tasarlandı ancak yağışlı havalarda malesef işe yaramaz hale geliyorlar. Bulutlu günlerde elektrik depolamak için tasarlanan Tesla Powerball gibi piller olsa da, bu teknoloji fazla güneş ışığı alamayan bölgelerde kullanmak için yeterince etkili değil. Üstelik çok pahalı.

Çin’deki Soochow Üniversitesi’nden bir grup araştırmacı bu soruna ümit verici bir çözüm buldu: yağmur damlaları ile elektrik üretebilen güneş panelleri geliştirdiler.

Kinetik Enerji Elektriğe Dönüştürülecek

Geçtiğimiz ay ACS Nano dergisinde yayınlanan araştırmada,  triboelektrik nanojeneratör (TENG) olarak bilinen bu teknolojinin, yağmur damlalarının hareketinden enerji elde etmek için güneş paneline nasıl eklenebileceği anlatılıyor.

Nanojeneratorler temel anlamda, mekanik enerjiyi veya hareketi kullanılabilir elektriğe dönüştüren cihazlardır. Triboelektrik nanojeneratörler de bunu yağmur damlaları için çok küçük bir ölçekte yapar.

Hibrit Paneller

Çalışmayı yürüten araştırmacılar, TENG teknolojisini birleştiren, hafif ve çatılara monte edilebilecek kadar ucuz olan hibrit bir güneş paneli geliştirdiler. Bu amaçla, TENG tabakası ile bir paneldeki güneş hücreleri arasında bir katman oluşturmak için  farklı şeffaf plastikler ve polimerler kullandılar. Katmanlar birbirine bağlandı, ancak bağımsız olarak çalıştırıldı – bu durum da güneş panelinin farklı hava koşullarında elektrik üretmesini mümkün kıldı.

Araştırmacılar böyle bir ürünün maliyetini düşürmeyi başarabilirlerse, söz konusu teknoloji ile güneş panellerinin kullanımı açısından devrim yaratabilirler. Böylece daha az güneşli yerlerde bile güneş panelleri temiz bir enerji çözümü haline gelecektir.

Hava durumu ile ilgili zorluklara rağmen, güneş enerjisi dünya çapında en hızlı büyüyen enerji kaynaklarından biri haline geliyor.

Uluslararası Enerji Ajansı, yenilenebilir enerjinin 2040 yılına kadar küresel elektrik üretiminin yüzde 40’ını oluşturacağını öngörüyor. Önümüzdeki beş yıl içinde ise yenilenebilir enerji kaynaklarının dünya çapında ürettiği elektrik miktarı diğer tüm kaynaklardan daha hızlı artmaya devam ediyor.

Kaynak: Independent

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here