Yapay Zekanın 12 Avantajı

0
209
 1. İnsan Hatasında Azalma
  Yapay Zekanın en büyük faydalarından biri, hataları önemli ölçüde azaltabilmesi, doğruluğu ve kesinliği artırabilmesidir. Yapay zekanın her adımda aldığı kararlar, önceden toplanan bilgiler ve belirli bir dizi algoritma tarafından belirlenir. Doğru programlandığında bu hatalar sıfıra indirilebilir.

Örnek:
Karmaşık prosedürleri hassasiyet ve doğrulukla gerçekleştirebilen, insan hatası riskini azaltan ve sağlık hizmetlerinde hasta güvenliğini artıran robotik cerrahi sistemlerinin kullanılması.

 1. Sıfır Risk
  Yapay zekanın bir diğer büyük faydası da insanların, yapay zeka robotlarının bunları bizim için yapmasına izin vererek birçok riskin üstesinden gelebilmesidir. Bir bombayı etkisiz hale getirmek, uzaya gitmek, okyanusların en derin kısımlarını keşfetmek olsun, metal gövdeli makineler doğası gereği dayanıklıdır ve düşmanca atmosferlerde hayatta kalabilir. Üstelik daha büyük bir sorumlulukla doğru çalışmayı sağlayabilir ve kolay yıpranmazlar.

Örnek:
Sıfır riskin bir örneği, bir üretim tesisindeki tam otomatik bir üretim hattıdır. Robotlar tüm görevleri yerine getirerek tehlikeli ortamlarda insan hatası ve yaralanma riskini ortadan kaldırır.

 1. 7×24 Kullanılabilirlik
  İnsanların günde yalnızca 3 ila 4 saat üretken olduğunu gösteren birçok çalışma var. İnsanların iş hayatları ile kişisel hayatlarını dengelemek için molalara ve izinlere de ihtiyaçları vardır. Ancak yapay zeka ara vermeden sonsuza kadar çalışabilir. İnsanlardan çok daha hızlı düşünüyorlar ve aynı anda birden fazla görevi doğru sonuçlarla gerçekleştiriyorlar. Yapay zeka algoritmalarının yardımıyla sıkıcı, tekrarlayan işleri bile kolayca halledebilirler.

Örnek:
Müşterilere her zaman, her yerde anında yardım sağlayabilen çevrimiçi müşteri destek sohbet robotları mesela. Yapay zeka ve doğal dil işlemeyi kullanan sohbet robotları, sık sorulan soruları yanıtlayabilir, sorunları çözebilir ve karmaşık sorunları insan temsilcilerine iletebilir, böylece günün her saatinde kusursuz müşteri hizmeti sağlanır.

 1. Dijital Yardım
  Teknolojik açıdan en gelişmiş şirketlerin bazıları, insan personel ihtiyacını ortadan kaldıran dijital asistanlar kullanarak kullanıcılarla etkileşime geçiyor. Birçok web sitesi, kullanıcının istediği içeriği sunmak için dijital asistanlardan yararlanır. Aramamızı onlarla konuşarak tartışabiliriz. Bazı sohbet robotları, bir insanla mı yoksa bir sohbet robotuyla mı konuştuğumuzun anlaşılmasını zorlaştıracak şekilde oluşturulmuştur.

Örnek:
Hepimiz işletmelerin, müşterilerin şüphelerini ve endişelerini gidermesi gereken bir müşteri hizmetleri ekibinin bulunduğunu biliyoruz. İşletmeler, müşterilerinin tüm sorularını yapay zeka kullanarak yanıtlayabilecek bir sohbet robotu veya sesli robot oluşturabilir.

 1. Yeni Buluşlar
  Neredeyse her alanda yapay zeka, insanlara zorlu sorunların çoğunu çözmede yardımcı olacak çok sayıda yeniliğin arkasındaki itici güçtür.

Örnek:

Yapay zeka tabanlı teknolojilerdeki son gelişmeler, doktorların bir kadındaki meme kanserini daha erken bir aşamada tespit etmesine olanak tanıdı.

Örnek:
Yeni icatların bir başka örneği de, insan müdahalesi olmadan yollarda ve trafikte gezinmek için kameralar, sensörler ve yapay zeka algoritmalarının bir kombinasyonunu kullanan sürücüsüz otomobillerdir. Sürücüsüz arabalar, yol güvenliğini artırma, trafik sıkışıklığını azaltma ve engelli veya hareket kısıtlılığı olan kişiler için erişilebilirliği artırma potansiyeline sahiptir. Aralarında Tesla, Google ve Uber’in de bulunduğu çeşitli şirketler tarafından geliştirilmekte olan bu teknolojilerin ulaşımda devrim yaratması bekleniyor.

 1. Tarafsız Kararlar
  İnsanoğlu, istesek de istemesek de duygular tarafından yönlendirilir. Öte yandan yapay zeka, duygulardan yoksundur ve yaklaşımı oldukça pratik ve rasyoneldir. Yapay Zekanın büyük bir avantajı, önyargılı görüşlere sahip olmamasıdır, bu da daha doğru karar almayı sağlar.

Örnek:
Bunun bir örneği, iş başvurusunda bulunanları demografik bilgilerden ziyade beceri ve niteliklere göre tarayan yapay zeka destekli işe alım sistemleridir. Bu, işe alım sürecindeki önyargıların ortadan kaldırılmasına yardımcı olarak kapsayıcı ve daha çeşitli bir iş gücüne yol açar.

 1. Tekrarlayan İşleri Gerçekleştirin
  Diğer şeylerin yanı sıra, belgeleri kusurlara karşı kontrol etmek ve teşekkür notlarını postayla göndermek gibi günlük işimizin bir parçası olarak birçok tekrarlayan görev yapacağız. Bu sıradan işleri verimli bir şekilde otomatikleştirmek ve hatta insanlar için “sıkıcı” görevleri ortadan kaldırarak onların daha yaratıcı olmaya odaklanmasını sağlamak için yapay zekayı kullanabiliriz.

Örnek:
Bunun bir örneği, üretim montaj hatlarında kaynak, boyama ve paketleme gibi tekrarlanan görevleri yüksek doğruluk ve hızla yerine getirebilen, maliyetleri azaltan ve verimliliği artıran robotların kullanılmasıdır.

 1. Günlük Uygulamalar
  Günümüzde günlük yaşamlarımız tamamen mobil cihazlara ve internete bağımlıdır. Google Haritalar, Alexa, Siri, Windows’ta Cortana, OK Google, selfie çekme, arama yapma, e-postalara yanıt verme vb. dahil olmak üzere çeşitli uygulamalardan yararlanıyoruz. Çeşitli yapay zeka tabanlı tekniklerin kullanımıyla bugünün ve önümüzdeki günlerin hava durumunu da tahmin edebiliyoruz.

Örnek:
Yaklaşık 20 yıl önce, bir seyahat planlarken orada bulunan birinden talimat istemiş olmalısınız. Şimdi tek yapmanız gereken Google’a Bangalore’un nerede olduğunu sormak. Bangalore ile aranızdaki en iyi rota, Bangalore’un konumuyla birlikte bir Google haritasında görüntülenecektir.

 1. Riskli Durumlarda Yapay Zeka
  Yapay zekanın temel faydalarından biri de budur. Bizim adımıza tehlikeli görevleri yerine getirebilecek bir yapay zeka robotu yaratarak, insanların karşılaştığı birçok tehlikeli kısıtlamanın üstesinden gelebiliriz. İster Mars’a gitmek, ister bomba imha etmek, okyanusların en derin bölgelerini keşfetmek, kömür ve petrol madenciliği olsun, doğal veya insan kaynaklı her türlü felakette etkili bir şekilde kullanılabilir.

Örnek:
Ukrayna’daki Çernobil nükleer santralindeki patlama. Çekirdeğe yaklaşan herhangi bir kişi birkaç dakika içinde yok olacağından, o zamanlar, yangını erken safhalarında kontrol ederek radyasyonun etkilerini azaltmamıza yardımcı olabilecek yapay zeka destekli robotlar yoktu.

 1. Daha Hızlı Karar Verme
  Daha hızlı karar verme, yapay zekanın bir başka avantajıdır. Yapay zeka, belirli görevleri otomatikleştirerek ve gerçek zamanlı bilgiler sağlayarak kuruluşların daha hızlı ve daha bilinçli kararlar almasına yardımcı olabilir. Bu, maliyetli hataları önlemek veya hayat kurtarmak için kararların hızlı ve doğru bir şekilde alınması gereken, riskli ortamlarda özellikle değerli olabilir.

Örnek:

Daha hızlı karar vermenin bir örneği, finansal ticarette yapay zeka destekli tahmin analitiğinin kullanılmasıdır; burada algoritmalar büyük miktarlarda veriyi gerçek zamanlı olarak analiz edebilir ve bilinçli yatırım kararlarını insan tüccarlardan daha hızlı alabilir, bu da getirilerin artmasına ve risklerin azalmasına neden olur.

11. Desen Tanımlama
Örüntü tanımlama, yapay zekanın üstün olduğu başka bir alandır. Çok miktarda veriyi analiz etme ve kalıpları ve eğilimleri belirleme yeteneği sayesinde yapay zeka, işletmelerin ve kuruluşların müşteri davranışlarını, pazar eğilimlerini ve diğer önemli faktörleri daha iyi anlamalarına yardımcı olabilir. Bu bilgiler daha iyi kararlar almak ve iş sonuçlarını iyileştirmek için kullanılabilir.

Örnek:

Model tanımlamanın bir örneği, makine öğrenimi algoritmalarının dolandırıcılık faaliyetlerini tespit etmek ve önlemek, güvenliği artırmak ve bireyler ve kuruluşlar için mali kayıpları azaltmak için işlem verilerindeki kalıpları ve anormallikleri tanımlayabildiği dolandırıcılık tespitinde yapay zekanın kullanılmasıdır.

12. Tıbbi Uygulamalar
Yapay zeka ayrıca teşhis ve tedaviden ilaç keşfine ve klinik deneylere kadar uzanan uygulamalarla tıp alanına da önemli katkılarda bulunmuştur. Yapay zeka destekli araçlar, doktorların ve araştırmacıların hasta verilerini analiz etmesine, potansiyel sağlık risklerini belirlemesine ve kişiselleştirilmiş tedavi planları geliştirmesine yardımcı olabilir. Bu, hastalar için daha iyi sağlık sonuçlarına yol açabilir ve yeni tıbbi tedavilerin ve teknolojilerin geliştirilmesini hızlandırmaya yardımcı olabilir.

Kaynak: https://www.simplilearn.com/advantages-and-disadvantages-of-artificial-intelligence-article

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here