Yapay Zekanın 7 Dezavantajı

0
1729

 1. Yüksek Maliyetler
  İnsan zekasını simüle edebilecek bir makine yaratma yeteneği hiç de küçümsenecek bir başarı değil. Çok fazla zaman ve kaynak gerektirir ve büyük miktarda paraya mal olabilir. Yapay zekanın güncel kalmak ve en son gereksinimleri karşılamak için en yeni donanım ve yazılım üzerinde çalışması da gerekiyor, bu da onu oldukça maliyetli hale getiriyor.
 2. Yaratıcılık Yok
  Yapay zekanın büyük bir dezavantajı kalıpların dışında düşünmeyi öğrenememesidir. Yapay zeka, önceden beslenen veriler ve geçmiş deneyimlerle zaman içinde öğrenme yeteneğine sahiptir ancak yaklaşımında yaratıcı olamaz. Klasik bir örnek, Forbes kazanç raporları yazabilen Quill botudur. Bu raporlar yalnızca bota önceden sağlanan verileri ve gerçekleri içerir. Bir botun kendi başına makale yazabilmesi etkileyici olsa da diğer Forbes makalelerindeki insan dokunuşundan yoksundur.
 3. İşsizlik
  Yapay zekanın bir uygulaması da mesleklerin yerini alan ve işsizliği artıran (bazı durumlarda) robotlardır. Bu nedenle bazıları chatbotların ve robotların insanların yerini alması sonucunda her zaman işsizlik ihtimalinin olduğunu iddia ediyor.

Örneğin, Japonya gibi teknolojik açıdan daha gelişmiş bazı ülkelerde imalat işletmelerinde insan kaynaklarının yerine robotlar sıklıkla kullanılıyor. Ancak bu her zaman geçerli değildir, çünkü bir yandan verimliliği arttırmak için insanların yerini alırken diğer yandan da insanlara çalışmak için ek fırsatlar yaratır.

 1. İnsanları Tembel Hale Getirin
  Yapay zeka uygulamaları sıkıcı ve tekrarlanan görevlerin çoğunu otomatikleştirir. İşi bitirmek için bir şeyleri ezberlememize veya bulmacaları çözmemize gerek olmadığı için beynimizi giderek daha az kullanma eğilimindeyiz. Yapay zekaya olan bu bağımlılık gelecek nesiller için sorunlara neden olabilir.
 2. Etik Yok
  Etik ve ahlak, yapay zekaya dahil edilmesi zor olabilecek önemli insan özellikleridir. Yapay zekanın hızlı ilerlemesi, bir gün yapay zekanın kontrolsüz bir şekilde büyüyeceğine ve sonunda insanlığı yok edeceğine dair bazı endişeleri artırdı. Bu ana yapay zeka tekilliği adı veriliyor.
 3. Duygusuz
  Çocukluğumuzdan beri bize ne bilgisayarların ne de diğer makinelerin duyguları olmadığı öğretildi. İnsanlar bir takım olarak çalışırlar ve takım yönetimi hedeflere ulaşmak için gereklidir. Ancak robotların etkili bir şekilde çalıştığında insanlardan üstün olduğu inkar edilemez ama ekiplerin temelini oluşturan insan bağlantılarının yerini bilgisayarların alamayacağı da bir gerçek.
 4. İyileştirme Yok
  Yapay zeka önceden yüklenmiş gerçeklere ve deneyimlere dayanan bir teknoloji olduğu için insanlar geliştiremez. Yapay zeka aynı görevi defalarca yerine getirme konusunda uzmandır ancak herhangi bir ayarlama veya iyileştirme istiyorsak kodları manuel olarak değiştirmemiz gerekir. Yapay zekaya insan zekası gibi erişilemez ve kullanılamaz ancak sonsuz veri depolayabilir.

Makineler yalnızca geliştirildikleri veya programlandıkları görevleri tamamlayabilirler; Kendilerinden başka bir şeyi tamamlamaları istendiğinde sıklıkla başarısız olurlar veya işe yaramaz sonuçlar verirler; bu da önemli olumsuz etkilere neden olabilir. Bu nedenle hiçbir şeyi geleneksel hale getiremiyoruz.

Kaynak: https://www.simplilearn.com/advantages-and-disadvantages-of-artificial-intelligence-article

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here