İtalya’da Demir Çağı’ndan Kalma Bir Mezar Keşfedildi

0
520

İtalya’da yapılan yeni bir çalışmada, arkeologlar yeni keşfettikleri Demir Çağı’ndan kalma bir mezarda, tekerlekleri demirden yapılmış olan ve savaşta kullanılan iki tekerlekli bir at arabasının kalıntısını buldular. 

Bol miktarda silah, bronz bir miğfer ve bronz ve kilden yapılmış kapların da bulunduğu mezarın sahibininse kayıp olduğu görüldü. 

Antiquity’de yayınlanan çalışmanın araştırmacılarından Federica Boschi, ceset kayıp olmasına rağmen, 2600 yıllık mezarda bulunanların erkek olduğunu tahmin ettikleri bu gizemli kişi hakkında çok şey anlattığını ve bu kişinin bir aristokrat statüsüne sahip olduğunun çok açık olduğunu söylüyor. 

Mezar 3.2 X 2.8 Metre Boyutlarında

Arkeologlar mezarı Nevola River Valley’de yapılacak yeni bir spor kompleksinin inşası öncesindeki yer incelemesi sırasında buldular. Corinaldo şehri üzerinde havadan yapılan gözlemler de mezarın varlığına dair kanıtlar ortaya koydu. 

Bunun üzerine, Boschi ve meslektaşları zemindeki çalışmalarına başladı. Önce elektriksel direnç araştırmaları ve manyetik incelemeler yapan ekip, ardından kazı çalışmalarına geçti ve sonuçta mezara ulaştı. 

3.2 X 2.8 metre boyutlarında olan ve M.Ö. 7’nci yüzyıla dayanan mezarın muhtemelen Piceni kültürüne; yani İtalya’nın Adriyatik kıyılarında yaşamış olan bir grup Demir Çağı insanına ait olduğu düşünülüyor. Britannica Ansiklopedisi’ne göre, var olan kanıtlar bu insanların savaşçı bir toplum olduğunu gösteriyor ve bu mezarda bulunan eşyalar da bu bilgiyi destekliyor. 

Demir Çağı’ndan kalma bu kadar zengin içerikli bir mezar bulmanın nadiren gerçekleştiğini belirten arkeologlar, şimdi mezarda buldukları yüzlerce obje üzerinde incelemeler yapmayı planlıyorlar.

Orijinal makale: LiveScience

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here