Koku Alamama Belirtisi Gizli Koronavirüs Vakalarını Ortaya Çıkarabilir

0
276

Koronavirüs hastalarının bazıları koku alma duyularını kaybediyor ve uzmanlar bunun virüsü tespit etmenin yeni bir yolu olabileceğini söylüyor.

Britanya, ABD ve Fransa’da görev yapan kulak burun boğaz (KBB) uzmanları, son haftalarda giderek artan miktarda hastada anosmi; yani koku alma duyusunda ani bir kayıp görüldüğünü ve bunun bu belirti dışında iyi görünen insanlarda covid-19 varlığının bir göstergesi olabileceğini belirtiyor.

Resmi rakamlar koronavirüsün dünyada yaklaşık 380,000 kişiyi etkilediğini gösteriyor. Pandemi dünya genelinde hızla yayılıyor ve birçok vakanın tespit edilmemesi uzmanları endişelendiriyor çünkü belirti yaşamayan insanların virüsü yayma potansiyeli bulunuyor.

Dünya Sağlık Örgütü covid-19’un en yaygın belirtilerinin ateş, yorgunluk ve kuru öksürük olduğunu belirtiyor.

Britanya’daki KBB doktorlarıysa, sağlık yetkililerine insanlara başka hiçbir belirti göstermeseler bile ani koku ya da tat alma kaybı yaşamaları halinde kendilerini izole etmelerini tavsiye etme çağrısında bulundu.

Bazı Uzmanlar Anosmiyi Potansiyel Bir Covid-19 Belirtisi Olarak İşaretlemiş Durumda

Britanya Rinoloji Derneği başkanı Claire Hopkins, İran ve Fransa’daki ilk covid-19 raporlarında koku alma duyusu kaybı bulgusu görülmesinin kendisini şaşırtmadığını söylüyor. Ancak asıl dönüm noktasının, hastalığın ülkeyi en kötü vurduğu kuzey bölgesindeki bir hastanede görev yapan İtalyan bir meslektaşının ön saflardaki sağlık çalışanlarında yüksek oranda bir koku alma kaybı gözlemlediğini söylemesi olduğunu belirtiyor.

Konu üzerinde açık bir mektup yayınlayan Hopkins, bunun üzerine meslektaşlarıyla bir bilgi alışverişine girdiklerini ve görüştüğü meslektaşlarının hepsinin de başka hiçbir belirtisi olmayan genç hastalarda yeni başlayan koku alma duyusunda kayıp belirtisinde artış fark ettiklerini söylüyor.

Şu anda bazı ülkelerde görev yapan uzmanlar anosmiyi potansiyel bir covid-19 belirtisi olarak işaretlemiş durumdalar. Almanya’da görev yapan virolog Hendrik Streeck, Şubat ayında iki haftalık ev karantinasına alınan yaklaşık 1000 kişiyi ziyaret ettiğini ve enfekte insanların yaklaşık üçte ikisinin birkaç günlüğüne koku ve tat alma duyularını kaybettiklerini bildirdiklerini belirtiyor.

Birçok ülkede insanları test etme konusundaki yetersizlik, sıklıkla sadece en şiddetli belirti gösteren insanların virüsü taşıdığının onaylanması anlamına geliyor.

Hopkins, “Birçok insan son haftalarda yakınlarının ya da aile üyelerinin anosmi belirtilerini yaşadığını bildiriyor. Bu alışıldık bir durum değil. Koku alma duyusundaki kaybın özellikle de sağlık çalışanlarının test yaptırması ya da kendilerini izole etmesi için iyi bir belirti olduğu tavsiyesinde bulunulması çok yararlı olabilir çünkü onların bilmeden enfeksiyonu meslektaşlarına yayması bir felakete neden olabilir,” diyor.

https://m.medicalxpress.com/news/2020-03-loss-reveal-hidden-virus-cases.html

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here