Araştırmalara göre herkes Zoom’da kendisine bakmaktan nefret etmiyor

0
393

Zoom tükenmişliği gerçek bir durum olabilir, ancak bir Washington Eyalet Üniversitesi araştırması bazı insanlar için, kendi yüzlerini görmenin -“sürekli ayna” etkisi- sanal toplantıları daha tatsız hale getirmediğini buldu.

Çalışma, pandemi nedeniyle düzenli sanal toplantılara katılan iki grubu araştırdı: çalışanlar ve üniversite öğrencileri. Katılımcıların kendilerine yönelik tutumları, bireysel bir özelliğe, yani sosyal hayattaki öz bilinçlerine bağlıydı. Bu özelliği düşük olanlar, kendi yüzleri onlara daha sık görünür hale geldikçe sanal toplantılarına karşı daha olumlu tutumlara sahip olma eğilimindeydi.

WSU Carson College of Business’ta doçent ve çalışmanın yazarı Kristine Kuhn, “Çoğu insan sanal toplantılar sırasında kendini görmenin genel deneyimi daha da kötüleştirdiğine inanıyor, ancak çalışmamız bunu yanlışladı” dedi. Herkes için durum farklıydı.

2020 yazında ve sonbaharında, pandeminin başlarına yakın bir zamanda Kuhn, iki grup insanla anket yaptı: ABD’nin farklı bölgelerinden uzaktan çalışmaya kaydırılan 80’den fazla çalışan kişi ve dersleri çevrimiçine geçen yaklaşık 350 işletme üniversitesi öğrencisi. Tüm katılımcılar, çalışmalarının veya sınıf toplantılarının doğası ve bunlara yönelik duyguları hakkında çeşitli soruları yanıtladılar. Ayrıca, kamusal öz-bilinçlerinin bir değerlendirmesini de tamamladılar.

Her iki grup için de çalışma, insanların sanal toplantılar sırasında kendi yüzlerini ne sıklıkla gördükleri ile onlara karşı genel tutumları arasında basit bir ilişki olmadığını ortaya koydu. Aksine, kendisinin çok farkında olan insanlar kendilerini görmekten hoşnut olmazken, öz farkındalığı düşük kişiler için tam tersi geçerli oldu

Kuhn, kameralarını ne zaman açık tutacaklarına dair algılanan kontrolleri de dahil olmak üzere insanların sanal toplantılarından ne kadar memnun olduklarını etkileyen, bir dizi başka faktörün bulunduğunu belirtti. Çalışmanın yalnızca insanların sanal toplantı deneyimlerine yönelik duygusal tepkilerine odaklandığı ve toplantı etkinliği veya öğrenme sonuçları gibi faktörleri değerlendirmediği konusunda uyardı.

Sanal toplantı platformlarının nasıl etkin bir şekilde kullanılacağına dair daha fazla araştırmaya ihtiyaç olduğunu ekledi, çünkü birçok insan hibrit çalışma programlarına geçerken muhtemelen Zoom toplantıları kalkmayacak ve üniversiteler bazı sanal eğitim bileşenlerini nasıl sürdüreceklerine bakıyorlar. Araştırma sonuçları, yöneticilerin ve öğretmenlerin kamera kullanımına ilişkin genel kurallar oluştururken dikkatli olmaları gerektiğini göstermektedir.

Kaynak: Kristine M. Kuhn, Sabit ayna: Kişisel görüş ve sanal toplantılara yönelik tutumlar, İnsan Davranışında Bilgisayarlar (2021). DOI: 10.1016/j.chb.2021.107110

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here