Bağışıklık Hücrelerinin Beyni Nasıl Koruduğu Keşfedildi

0
698

Hollandalı araştırmacılar yaptıkları çalışmayla T hücrelerinin beyni zararlı virüslere karşı nasıl koruduğunu ortaya çıkardılar. Nature Communications’da yayınlanan çalışmada elde edilen sonuçlar, bağışıklık sisteminin birçok beyin hastalığında oynadığı rolü incelemek adına büyük önem taşıyor.

Bağışıklık sistemi vücudu enfeksiyonlara ve kansere karşı koruyor. T hücreleri de bu süreçte kritik bir rol oynuyor. T hücreleri olması gerektiği gibi işlev göstermediğinde, örneğin beyinde bir iltihap oluşabiliyor. Yakın zaman öncesinde kadar, sağlıklı beyinlerde bulunan bu hücrelerin özellikleri hakkında çok az şey biliniyordu. Şimdiyse, yapılan bu çalışma sayesinde, beyindeki T hücrelerinin yerleri, neye benzedikleri, iltihaba neden olan ne tür proteinler (sitokinler) ürettikleri ve nasıl düzenlendikleri hakkında daha fazla bilgi elde edildi.

T Hücrelerinin Düzenlerinin Anlaşılması MS Tedavisinin Yolunu Açabilir

Bilim insanları T hücrelerinde büyük miktarlarda CTLA-4 ve PD-1 proteinleri bulunduğunu da keşfettiler. Bu proteinler, bu yılki Nobel Tıp Ödülü’nün araştırmacıların bu keşfine de verildiği üzere, T hücreleri için önemli birer inhibitör.

Araştırmacılar, eğer beyindeki T hücrelerinin bağlı kaldıkları düzen anlaşılabilirse, o zaman beyin hastalıkları söz konusu olduğunda bu hücrelerin nasıl düzenlerinin dışına çıktıklarının da çözülebileceğini söylüyorlar. Onlara göre bunun gerçekleşmesi, MS hastalığı ve beyin tümörü gibi hastalıkların anlaşılmasında ve tedavi edilmesinde ilerlemeler sağlanmasının yolunu açabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here