Sadece 240 Yaşında Olan Bir Magnetar Keşfedildi

0
612

Evrendeki en tuhaf cisimlerden biri olan magnetarlar en yoğun materyallerden oluşuyor ve büyük bir hızla dönüyorlar. Ve astronomlar şimdi, evrende görülen en kuvvetli manyetik alanları üreten magnetarlardan yeni doğmuş bir tanesini tespit ettiler. 

Nötron yıldızları, hidrojen yakan dev yıldızların ölmesiyle meydana geliyor. Güneş’in birkaç katı ağırlığa sahip bu yıldızlar, neredeyse tamamen nötronlardan oluşuyor ama aşırı derecede kuvvetli manyetik alanlar üretmeye yetecek kadar proton ve elektrona da sahip oluyorlar. 

Bazı nötron yıldızlarının etrafında bulunan bu inanılmaz kuvvetli manyetik alanların gücü, insanların ürettiği en kuvvetli mıknatısların gücünün 100 milyon kat üzerine çıkabiliyor. Bunlar kesinlikle bilinen evrendeki en kuvvetli mıknatıslar ve bu manyetik alanlara sahip nötron yıldızlarına da magnetar adı veriliyor. 

Astronomlar nötron yıldızları ilk doğdukları zaman bu manyetik alanlara güç sağlayacak kadar hızlı döndüklerinden şüpheleniyorlar. Ama bu manyetik kuvveti devam ettirmek kolay bir iş değil ve bu kuvvetli manyetik alanlar sadece magnetarı yavaşlatıyor ve sonunda da onu sıradan ve sıkıcı bir nötron yıldızına dönüştürüyor. 

Bugüne Kadar Tespit Edilen En Genç Magnetar

NASA’nın Neil Gehrels Swift Gözlemevi, 2 Mart’ta Swift J1818.0-1607 olarak bilinen bir gama ışını patlaması olayı tespit etti. Avrupa Uzay Ajansı ve NASA tarafından yapılan takip gözlemleri, astronomların bu kadar güçlü bir patlamanın kaynaklarını bulmak için ihtiyaç duyduğu bütün elektromanyetik ipuçlarını sağladı. 

Gama ışınları ışığın en yüksek enerjili formları ve bunların bir patlama üretmesi çok fazla miktarda yüksek enerjiyi gerektiriyor. Swift’in yaptığı ilk tespitten sonraki takip gözlemleri de, bu patlamanın kaynağının bir nötron yıldızı olduğunu ortaya koydu. 

Ama kendilerini bu kadar şiddetli şekillerde ifade etme becerisine sahip olan tek nötron yıldızı türü, magnetar olarak bilinen ve nadir görülen nötron yıldızları. Ve Swift J1818.0-1607 de, bu seçkin topluluğun en yeni üyesi. 

İşin en havalı kısmıysa, bunun bugüne kadar tespit edilen en genç magnetar gibi görünmesi (magnetarların yaşlandıkça dönüş hızlarının azaldığı yönündeki kısıtlı anlayışımıza dayanarak). Astronomlar bunun 240 yaşında olan yeni doğmuş bir magnetar olduğunu tahmin ediyorlar. 

Swift J1818.0-1607 yaklaşık 15,000 ışık yılı uzaklıktaki Sagittarius takımyıldızında bulunuyor. 

Orijinal makale: UniverseToday

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here