Bağışıklık Sisteminin Gizli Silahı Ortaya Çıktı

Bilim insanları yeni bir bağışıklık formu buldular

0
2904

 

Dünya lideri Journal Science dergisinde yayınlanan ve Avustralya’da yapılan büyük bir araştırmaya göre, bağışıklık sisteminin “çürük elmaları” aynı zamanda sistemin gizli silahıdır.

Dünyada ilk kez, Sydney’in Garvan Tıp Araştırmaları Enstitüsü’nden gelen bilim adamları, genellikle vücuda zarar verebildikleri için,bağışıklık sistemindeki  –  ‘susturulan’ -‘çürük’ antikor popülasyonunun istilacı mikroplara karşı çok önemli bir koruma sağladığını ortaya koydu. Deneyler fareler üzerinde gerçekleştirildi.

‘Çürük’ antikorların vücudun kendi dokularına karşı reaksiyon gösterdiği bilinmektedir ve bu antikorlar otoimmün hastalıklara neden olabilir. Bir zamanlar bu nedenle çürük antikorların  bağışıklık sistemi tarafından atıldıkları veya uzun vadede etkisiz hale getirildikleri düşünülüyordu. Bununla birlikte, yeni bulgular ilk kez ‘çürük’ antikorların hızlı bir ‘kurtulma’ sürecinden geçtiğini ve vücudun başka antikorların üstesinden gelemeyeceği bir hastalık tehdidiyle karşı karşıya kaldığı zaman harekete geçtiklerini gösterdi.

Sonuç olarak, ‘kurtarılan’ antikorlar artık vücudu tehdit etmemekte, bunun yerine hastalıkla savaşmak için güçlü silahlar haline gelmektedir – özellikle de bağışıklık sistemine kendisini normal bir vücut dokusu gibi göstererek gizlenebilen hastalıklar için.

Yeni araştırmayı A / Prof Daniel Christ (her ikisi de  Garvan İmmünoloji Bölümü’nden) ile birlikte yürüten Profesör Chris Goodnow, yeni bulguların, bağışıklık sisteminin bizi nasıl koruduğu hakkındaki düşüncelerimizi temelden değiştireceğini söylüyor.

“Bir zamanlar, zararlı antikorların vücut tarafından atıldığını düşünüyorduk – sepetteki birkaç çürük elma gibi – ve hiç kimsenin ‘çürük’ bir antikorla  iyileşmenin gerçekleşebileceğine dair bir fikri yoktu. Bu yeni bulgular sayesinde, artık her bir antikorun istilacı mikroplarla savaşmak konusunda değerli olduğunu biliyoruz – ve bu yeni anlayış “çürük” antikorların HIV ve vücutta gizlenen diğer hastalıklar adına aşıların geliştirilmesi için değerli bir kaynak olduğu anlamına geliyor.”Bağışıklık Sisteminin En Zor Görevi

 

Yeni araştırma, bilim adamlarını yıllardır şaşkına çeviren kalıcı bir gizemi çözüyor gibi görünüyor: Bağışıklık sistemi vücudun kendi molekülleriyle neredeyse aynı görünen mikropları  vücuda zarar vermeden nasıl yok ediyor?

Ülsere neden olan kampilobakter, HIV ve diğerleri, bağışıklık sistemi için özellikle sorunlu hedeflerdir, çünkü bunlar, vücudun kendi molekülleriyle hemen hemen aynı görününürler. Tıpkı koyun postunun altındaki kurtlar gibi. Bu durum, bağışıklık sisteminin onlara saldırmasını zorlaştırır, çünkü sistematik olarak ‘kendi kendine’ saldırabilecek antikorların kullanılması önlenir.

Bağışıklık sisteminin bu “koyun postuna gizlenmiş kurtları” nasıl tanıdığını anlamak için, Garvan Enstitüsü’ndeki bilim insanları kan dolaşımındaki gizemli bir bağışıklık hücresi topluluğu üzerinde yoğunlaştılar.

 

‘Kötü’ Antikorlar Susturulmuş B Hücrelerinin İçinde Saklanıyor

 

Susturulmuş hücre ordusu, B hücreleri olarak bilinen milyonlarca bağışıklık hücresini içerir. Hastalıklarla savaşmak için antikorlar üretir. Diğer B hücrelerinin aksine, bu ordunun hücreleri vücut için bir tehlike oluşturur. Bunun nedeni, ‘kendilerine’ saldırabilecek ve otoimmün hastalığa yol açabilecek ‘kötü’ antikorlar üretebilmeleridir. Bu nedenle uzun süre boyunca susturulmuş halde tutulurlar (bu duruma anerji denir).

Profesör Chris Goodnow, 30 yıl önce susturulmuş hücreleri keşfetti ve o zamandan beri görevlerini anlamak için çalışıyor.

Prof Goodnow, “Bu hücreler hakkındaki en büyük soru, neden bu kadar büyük sayılarda oldukları,” diyor. “Vücut, bir zamanlar düşündüğümüz gibi, tamamen yok etmek yerine, ürettikleri antikorları sağlık için gerçek bir risk oluşturan bu hücreleri niçin tutuyor?”

Yeni bulgular bu soruya cevap veriyor gibi görünüyor, bu da ordudaki seçilmiş hücrelerin işgalcilere karşı savaşmak için yeniden uyandırılabileceğini gösteriyor – ama sadece ‘kötü’ antikorları iyiye dönüştürüldüğünde.

Garvan’daki doktora öğrencisi Deborah Burnett, “Bu susturulmuş hücrelerin çok önemli bir amacı olduğunu gösterdik. Bağışıklık sistemini tıkamaktan öte, sistemin diğer hücrelerinin savaşmasını neredeyse imkansız hale getiren işgalcilere karşı savaşmaktalar” diyor.

Üç Küçük DNA Değişimi

 

Prof Rob Brink (İmmünoloji Bölümü) ve ekibi tarafından Garvan’da geliştirilen kapsamlı bir klinik öncesi fare modeli ile çalışan araştırmacılar, susturulmuş hücrelerin ‘kendilerine’ oldukça benzer görünen bir istilacı ile karşılaştıklarında antikor üretebildiklerini gösterdi.

Hücrelere saldırmadan önce, ürettikleri antikorlar, ilk olarak DNA dizilerinde yapılan küçük değişiklikler yoluyla yeniden kullanılabilir hale getirilir. Bu, her hücrenin artık kendi kendine saldırmamasını sağlayan antikoru garanti eder. Ancak işgalci yabancıya karşı, hızla 5000 kat daha güçlü bir silah haline gelir.

Dikkat çekici bir şekilde, test edilen model sisteminde, tehlikeli hücrelerden gelen antikorları hastalığa karşı etkili silahlara dönüştürmek için sadece üç DNA değişikliğine ihtiyaç duyulmuştur. İlk değişiklik, antikorun ‘kendi kendine’ bağlanmasını durdurmak için yapılır. Diğer iki değişiklik de antikorların istilacılara bağlanması için gerçekleşir.

 

Atomik seviyede bir çukur fark yaratır

 

Avustralya’daki senkrotronda (elektron hızlandırıcı) yapılan deneylerde, araştırma ekibi üç DNA değişikliğinin antikorun uçlarını tanımlanmış şekillerde nasıl yeniden düzenlediğini gösterdi. böylece yabancı molekülü tanımakta daha iyi bir hale gelirken, kendini tanımakta kötüleşiyordu. Özellikle, itfa edilen antikor, yabancı molekül üzerinde mevcut olan, ancak kendinde olmayan bir nano ölçekli bir ‘çukurun’ etrafına düzgün bir şekilde uyum göstermektedir.

“Bu araştırma bizi heyecan verici bir yolculuğa çıkardı,” diyor A / Prof Mesih. “Sadece yeni bir tür bağışıklığı ortaya çıkarmakla kalmıyoruz, kötü bir antikorun da nasıl iyiye dönüştürülebileceğini tam olarak doğrulayabiliyoruz.

“Öncelikle, bu geri kazanılan antikorlar hiçbir şekilde geri çekilme seçeneği değildir. Aslında, bulgularımız tam tersini gösteriyor. Kötü antikorların ince ayarlarının yapılmasıyla oluşturulan antikorlar, yerleşik yollar aracılığıyla geliştirilenlerden daha iyi olabilir.”

 

Daha Gelişmiş Aşılar Üretilebilir

 

A / Prof Mesih şöyle diyor: “Bulgularımız, B hücrelerinin tamamı – aşı geliştirmek için erişilebilir olan ve şu ana kadar büyük ölçüde göz ardı edilmiş olan – B hücrelerinin varlığını gösteriyor.”

Dr Burnett, “Bu sessiz, susturulmuş B hücrelerini görmezden gelmek yerine, araştırmacıların gelecekte aşıları geliştirirken bu hücreleri hedef almayı düşüneceklerini umuyoruz. Özellikle de HIV gibi kendilerini gizleyen hedeflere karşı .”

Kaynak: Science Daily

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here