Evrenin Kayıp Kütlesi Bir Milyar Küçük Sarkaçla Tespit Edilebilir

0
454

ABD Ulusal Standartlar Ve Teknoloji Enstitüsü’nden araştırmacılar ve
meslektaşları, on yıllardır tespit edilemeyen ve evrenin yaklaşık olarak yüzde 27’sini oluşturan gizemli materyali karanlık maddeyi bulmak için yeni bir yöntem önerisinde bulundular.


Araştırmacıların önerdiği deney, karanlık madde sensörü olarak işlev görecek olan, milimetre boyutlarındaki bir milyar sarkacı içeriyor. Yapılması halinde, bu deney karanlık maddenin, onun sadece görünür maddeyle olan çekimsel etkileşimi yoluyla aranacağı ilk deney olacak.


Araştırmacılardan Daniel Carney, “Bizim önerimiz tamamen çekimsel bağlantıya bel bağlıyor ve bu karanlık madde ve sıradan ışık veren madde arasında kesin olarak var olduğunu bildiğimiz tek bağlantı,” diyor.

Bilim insanları Physical Review D’de yayınlanan çalışmalarında, yöntemlerinin minimum kütlesi yaklaşık olarak bir tuz tanesinin yarısı kadar olan karanlık madde parçacıklarını arayabileceğini hesaplıyorlar.

Deneydeki tek bilinmeyen karanlık madde parçacığının kütlesi olduğundan, Carney eğer birileri önerdikleri deneyi yaparsa, onların ya karanlık maddeyi bulacağını ya da çok sayıdaki muhtemel kütlelerdeki tüm karanlık madde adaylarını eleyeceğini söylüyor.


İki Plan Öneriliyor


Araştırmacılar deneyleri için iki plan öneriyor ve bunların ikisi de küçük,
milimetre boyutlarında olan ve çok hassas çekim kuvveti dedektörleri olarak işlev gören mekanik araçları içeriyor. Bu sensörlerin, ısıya bağlı elektriksel gürültüyü minimize etmek için mutlak sıfır noktasının sadece biraz üstünde olan derecelere soğutulması ve kozmik ışınlardan ve diğer radyoaktivite kaynaklarından korunması gerekiyor. Senaryolardan birinde, çok sayıdaki son derece hassas sarkaçların her biri, geçmekte olan bir karanlık madde parçacığının çekim gücüne karşılık olarak hafifçe yön değiştiriyor.


Bir diğer stratejideyse, araştırmacılar bir manyetik alanın havaya kaldırdığı
küreleri ya da lazer ışığının havaya kaldırdığı boncukları kullanmayı öneriyorlar. Bu planda, kürelerin ya da boncukların serbest düşüş halinde olması için deney başlayınca havaya kaldırma kaynağı kesiliyor. Bu durumda, geçmekte olan bir karanlık madde parçacığının serbest düşüş halindeki objelerin yolunu hafifçe bozacağı düşünülüyor.

Araştırmacılar gerçek bir karanlık madde parçacığını sıradan bir parçacıktan veya rastgele bir elektrik sinyalinden ayırt etmek için, yaklaşık olarak bir metreküplük alana dağıtılacak bir milyar küçük mekanik sensörün gerekli olacağını hesaplıyorlar.

Orijinal makale: Science Daily

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here