Beynimizin Hatırlamak İçin Hazır Olması Mı Gerekiyor?

0
415

Yapılan yeni bir çalışmada, epilepsi hastalarının bir dizi kelimeyi hatırlaması üzerinde yapılan deneylerde, hastaların beyinlerindeki nöronal kayıtlar incelendi. Sonuçta, hastalar bir kelimeyi görmeden önce hipokampal nöron ateşlenme oranları zaten artmış durumda olduğunda, o kelimeyi kodlamakta ve sonradan hatırlamakta daha başarılı oldukları görüldü. 

Proceedings of the National Academy of Sciences’de yayınlanan çalışmanın bulguları, hipokampusun hatırlamayı kolaylaştıran bir “kodlamaya hazır” modu olabileceğini ve hipokampal nöronların faaliyetleri artmış durumda değilken yeni bilgilerin yüksek ihtimalle kötü bir şekilde kodlanacağını ve sonradan unutulacağını gösteriyor. 

Araştırmacılar “kodlama modunun” basitçe eldeki işe dikkat vermekten daha fazlası olduğunu ve bunun dikkati kodlamaya vermek anlamına geldiğini söylüyor. Ve bu da, beynin yeni anılar oluşturulması konusunda en önemli bölgesi olan hipokampustaki faaliyeti artırıyor. 

Çalışma 34 Epilepsi Hastasından Elde Edilen Verilerle Yapıldı

Çalışmada 34 epilepsi hastasının beyinlerindeki hipokampus, amigdala, anterior singulat ve prefrontal korteks bölgelerinin nöronal kayıtları incelendi. 

Yapılan deneyler sırasında, hastalar sabit bir akış halindeki kelimeleri gördü ya da dinledi ve her kelimenin yeni mi yoksa tekrar mı olduğunu belirtmesi gerekti. Başlangıçta tüm kelimeler yeniydi ancak bir süre sonra çoğu kelime tekrar olmaya başladı. 

Araştırmacılar katılımcıların gördüğü ya da duyduğu her kelime karşısında bir nöronda meydana gelen ortalama ateşlenme sayısını hesapladılar. Ayrıca, her kelimenin hemen öncesindeki nöronal ateşlenme oranlarını da hesapladılar. Sadece, bir kelimeyi ilk kez duymadan ya da görmeden yaklaşık bir saniye öncesinde hipokampustaki ortalama ateşlenme oranı önemliydi. Çünkü bu nöronal faaliyet, kelime daha sonradan tekrar edildiğinde katılımcıların onu hatırlayıp hatırlamamalarını öngören şey oldu. 

Araştırmacılar bir insanın hipokampal nöronları bir kelime duyduğu ya da gördüğü sırada zaten temel olan düzeyin üzerinde ateşlenmekte olduğunda, beyninin o kelimeyi daha sonra başarılı bir şekilde hatırlamasının daha muhtemel olduğunu söylüyor. 

Araştırmacılar amigdala, anterior singulat ve prefrontal korteks bölgelerinde ölçümlenen nöronal faaliyetlerinse görev performansını öngörmediğini belirtiyor. 

Orijinal makale: NeuroScienceNews

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here