Çin’deki Gizemli Pnömoni Salgınının Nedeni SARS İle İlgili Yeni Bir Tür Virüs Olabilir

0
555

Çin’de düzinelerce kişiyi hasta eden gizemli zatürre salgınının nedeni bulunmuş olabilir.

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre, yapılan ilk testlerin sonuçları salgının nedeni olarak yeni bir tür koronavirüsü gösteriyor.


Koronavirüsler solunum hastalıklarına neden olan geniş bir virüs ailesi. Bu aile, SARS (şiddetli akut solunum yolu sendromu), MERS (Orta Doğu Solunum Sendromu) ve aynı zamanda soğuk algınlığı gibi daha hafif hastalıklara yol açan virüsleri de içeriyor.


Zaman zaman dünyanın farklı bölgelerinde yeni koronavirüsler ortaya çıkıyor. Örneğin, Dünya Sağlık Örgütü’ne göre, SARS ilk kez 2002 yılında Çin’de, MERS ise 2012 yılında Suudi Arabistan’da ortaya çıktı.


Kan Ve Boğaz Sürüntü Örnekleri Test Edildi


BBC’nin haberine göre, doktorlar yeni tespit edilen ve henüz ismi konulmamış olan bu yeni koronavirüsü, salgına yakalanan 15 kişiden aldıkları kan ve boğaz sürüntü örneklerini test ederek keşfettiler.

İlk olarak Aralık ayının sonlarında rapor edilen salgın, şu ana kadar Çin’in Wuhan kentindeki 59 kişinin hastalanmasına neden oldu. Bu kişilerde ateş, vücut ağrıları, solunum güçlükleri ve akciğer hasarı gibi belirtiler ortaya çıktı.


Dünya Sağlık Örgütü’ne göre, virüsün kaynağı ve nasıl yayıldığı konusundaki soruların cevapları henüz bulunmuş değil ve şu an için virüsün insandan insana bulaştığı yönünde bir bulgu da bulunmuyor.

Dünya Sağlık Örgütü hastalanan insanların bazılarının Wuhan’daki bir gıda pazarında satıcılık yaptığını açıklamış ve pazar dezenfeksiyon amacıyla 1 Ocak’ta kapatılmıştı

Orijinal makale: Live Science

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here