Bilim İnsanları Dünya’ya Tehdit Oluşturan Asteroidlerin Yönünü Değiştirmenin En İyi Yolunu Arıyor

0
268

MIT araştırmacıları, bilim insanlarının potansiyel olarak Dünya’da bir felakete yol açabilecek olan asteroid çarpmalarını önlemek için zamanında iyi kararlar almasını sağlamaya yardımcı olmak adına adım adım bir plan geliştirdiler.

Gelecekte devasa bir asteroidin gezegenimize çarpacak olması tamamen hayal edilemez bir şey değil. Hatta, Eiffel Kulesi’nden daha büyük olan 99942 Apophis isimli asteroidin 13 Nisan 2029’da saatte yaklaşık 3540 kilometrelik bir hızla Dünya’nın yanından geçmesi bekleniyor. Üstelik, Apophis Dünya’ya tehlikeli derecede yaklaşacak tek asteroid de değil. Bennu isimli asteroid de gelecekte Dünya’nın çok yakınından geçecek.

MIT’den bilim insanları, şimdi böyle bir durumda asteroidin yönünü değiştirmek için en etkili yolun ne olduğuna karar vermek adına bir sistem geliştirdiler. Bu sistem asteroidin hızı, kütlesi ve bilim insanlarının çarpışma gerçekleşmeden önce ne kadar zamanının olacağı gibi faktörleri göz önüne alıyor. Tüm bu faktörler farklı derecelerde belirsizlikleri içeriyor ve potansiyel bir darbeyi hafifletmenin en iyi yolunu belirlemek için bunların da göz önüne alınması gerekiyor.

Üç Strateji Geliştirildi

Araştırmacılar asteroidin belirsiz olan özellikleri de dikkate alındığında en büyük başarı şansına sahip yön değiştirme görevi türünü belirlemek için bir simülasyon kodu yarattılar.

Buna göre, böyle bir durum karşısında üç farklı olası strateji bulunuyor. İdeal senaryo, biri gerekli ölçümleri yapmak ve biri de neticede Dünya’yla çarpışmayı önleyecek daha büyük bir roketin fırlatılmasından önce asteroidi hafifçe yörüngeden çıkarmak için iki öncü birlik gönderecek kadar zaman olmasını içeriyor.

İdeal senaryo için yeterli miktarda kaynak ya da zamanın olmadığı bir durumda kullanılacak ikinci strateji, asteroid üzerinde ölçümler yapmak için bir tek keşif aracının gönderilmesini ve asteroidin ana özelliklerinin belirlenebilmesi durumunda Dünya’yla çarpışmayı önlemek üzere hedefli bir roketin fırlatılmasını içeriyor.

İkinci en iyi seçenek için yeterli zamanın olmadığı bir durumda başvurulacak son seçenekse, kinetik enerjiyi kullanarak asteroidi yörüngesinden çıkarmak üzere bir roket ateşlemek yönünde.

Araştırmacıların geliştirdiği bu yeni stratejiler gelecekteki asteroidlerin yönünü değiştirme görevlerinin potansiyel başarısını hesaplamakta fayda sağlayacak.

Orijinal Makale: Universal Sci

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here