Çocukluktan Sonra: Üniversite Öğrencilerinde Yemek Seçme

0
341

Araştırmacılar, çocukluktaki seçici yeme alışkanlıklarının ötesinde, bu davranışı üniversite öğrencilerinde incelediler. Elsevier tarafından yayınlanan Journal of Nutrition Education and Behavior dergisinde yer alan yeni bir araştırmaya göre, yemek seçenler, seçmeyenlere göre önemli ölçüde daha az lif ve sebze tüketiyor ve daha yüksek düzeyde sosyal fobi bildiriyorlar. Sosyal fobi, günlük aktiviteler sırasında başkaları tarafından değerlendirilme korkusudur.

“Seçici yeme tipik olarak hem tanıdık hem de yeni yiyeceklerin reddedilmesi olarak tanımlanır. Çocukluk döneminde sık görülen bir durumdur, ancak seçici yemenin ergenlik ve yetişkinlik döneminde de sürebildiği durumlar vardır. Bu çalışmanın birincil amacı, yemek seçme davranışları ile beslenme alışkanlıkları arasındaki ilişkileri ve bununla ilişkili olabilecek sosyal fobi, yaşam kalitesi ve yemek seçme stresi gibi bazı psikososyal sonuçları incelemektir. Ayrıca, yemek seçmenin bir yemek kimliği olmasıyla da ilgilendik” diyor Bowling Green Eyalet Üniversitesi’nden, Psikoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doktor Lauren Dial. 

488 Orta batı lisans öğrencisinden 190’ı seçici bir yiyici olarak tanımlandı (neredeyse %40). Yemek seçenlerin çoğu (%65), 10’dan az gıdadan oluşan bir diyet tükettiğini bildirdi. Sosyal fobiye ek olarak, seçici yeme, genel ve durumlara bağlı stres ve daha düşük yaşam kalitesi ile ilişkilendirildi. Seçici yiyicilerin zorlukları arasında kabul edilebilir yiyecek bulmak, yemek yememek, birlikte yemek yedikleri diğer insanlar ve aşırı yemek planlaması yer alıyor.

İlginç bir şekilde, katılımcılar tarafından bildirilen seçici yemenin bazı faydaları, bildirilen zorluklara benziyordu. Örneğin, kabul edilebilir yiyecekleri bulmakta zorluk, yiyecek veya restoran seçiminde basitlikten zevk almanın tam tersidir. Bununla birlikte, aynı örneklemden katılımcılar, restoranlarda yemek yemeyi bir meydan okuma ve faydalı olarak gördüler. Bu nitel sonuçlar, yetişkinlikte seçici yemenin çok yönlü, karmaşık bir fenomen olduğunu ve rapor edilen zorluklar ve faydaların yaş, cinsiyet ve sosyal destek gibi değişkenlere bağlı olabileceğini düşündürüyor.

Dial, “Genel olarak, bu çalışma genç yetişkinlerde seçici yemenin sonuçlarına ışık tutmakta ve gelecekteki araştırmaların seçici yemenin diğer yeme davranışlarıyla nasıl ilişkili olduğunu belirlemesine yardımcı olabilir” dedi.

Kaynak: 

Lauren A. Dial, Amy Jordan, Elizabeth Emley, Harrison D. Angoff, Aniko Viktoria Varga, Dara R. Musher-Eizenman. Consequences of Picky Eating in College StudentsJournal of Nutrition Education and Behavior, 2021; 53 (10): 822 DOI: 10.1016/j.jneb.2021.07.006

Orijinal makale: Science Daily

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here