Okyanusun En Derin Noktasına İlk Yolculuk

0
425
Mariana Trench. the deepest point of the earth.Digital Visual Illustration of Mariana Trench. Viewof the Mariana Trench, the deepest depths in the Western Pacific.Bermuda Triangle mystery Ocean center

23 Ocak 1960’da Jacques Piccard ve Don Walsh, Bathyscaphe Trieste deniz gemisine bindiler ve okyanusun en derin kısmına, Mariana Çukuru’ndaki Challenger Derinliğine indiler.

Batiskaf (anlamı: “derin gemi”) araştırma ve gözlem için küresel bir odaya sahip, suya batabilen bir gemidir. Bu gözlem odası, benzinle dolu bir tankın tabanına bağlanmıştır. Benzin sudan daha hafifdir ve basınca karşı oldukça dayanıklıdır, bu da onu derin deniz dalışlarındaki yüksek basınç için çok uygun kılar.

Resim 1: Bathyscaphe Trieste: 1958-59 dolaylarında sudan kaldırılan Bathyscaphe Trieste. ABD Donanma Tarihi Merkezi Fotoğrafı.

Trieste 23 Ocak 1960’ta Challenger Derinliğine giderek tarih yazacak olan batiskafa verilen isimdi. Adını, İtalya ile Yugoslavya arasındaki sınırda inşa edildiği şehirden almıştır. H-Trieste, hidronotlar Don Walsh ve Jacques Piccard’ı yaklaşık 11.000 metre su altında, yani Pasifik Okyanusu’nun en derin kısmına yaklaşık 11 kilometre (veya 7 mil) taşıdı.

Geminin cihazları başlangıçta geminin derinliğini 11.521 metre olarak kaydetti ancak bu daha sonra 10.916 metre olarak yeniden hesaplandı. Daha yeni ölçümler Challenger Deep’in tabanının deniz seviyesinin yaklaşık 11.000 metre altında olduğunu gösteriyor.

Yer kabuğunun yüzeyindeki en alçak nokta, Kuzey Pasifik Okyanusu’nun batısında, su altındadır. Pasifik Plakasının Mariana Plakasının altındaki mantoya doğru itildiği yerde yakınsak bir plaka sınırı vardır. Bu tür plaka sınırında “hendek” adı verilen uzun bir çöküntü oluşur – bu durumda bu Mariana Çukuru’dur.

Mariana Çukuru’nun içinde, yerkabuğunun daha da derinlerine inen küçük bir vadi vardır; Challenger Deep adı verilen bu nokta, okyanusun en derin kısmıdır. Okyanus yüzeyi ile Challenger Deep’in tabanı arasındaki mesafe (11.000 metre), Everest Dağı’nın yüksekliğinden (8.850 metre) daha fazladır. Bu, dünyanın en yüksek dağını okyanusun en derin kısmına koysanız, dağın zirvesinin hâlâ 2 kilometreden fazla su altında olacağı anlamına gelir!

Resim 2: Teğmen Don Walsh ve Jacques Piccard TRIESTE batiskafında. Yer: Mariana Çukuru, 1960. NOAA Gemi Koleksiyonu.

Oşinograf Jacques Piccard (1922-2008), Trieste’yi tasarlamak için babası Auguste ile birlikte çalıştı. İsviçreli bilim adamı Auguste Piccard, balon uçuşları için kaldırma kuvveti yöntemlerini denemişti – hatta 1931-1932 yıllarında en yüksek irtifa balon uçuşu rekorunu kırmıştı. Kaldırma kuvveti hakkındaki bu bilgiyi Trieste’yi tasarlamak için uyguladı. İlginçtir ki Piccard ailesi hem en yüksek irtifa balon uçuşu hem de okyanusun en derin dalışı rekorunu elinde tutuyor.

Birleşik Devletler Donanması’nda teğmen olan oşinograf Don Walsh (d. 1931), Bathyscaphe Trieste’nin küçük basınç küresindeki diğer kaşifti. Okyanus araştırmalarında 50 yıldan fazla zaman harcadı ve Life dergisi tarafından dünyanın en büyük kaşiflerinden biri olarak tanındı.

Challenger Deep’e iniş yaklaşık beş saat sürdü. Bathyscaphe Trieste deniz tabanına ulaştığında Walsh ve Piccard çevrelerini gözlemlediler. Geminin ışığı, deniz tabanını kaplayan koyu kahverengi “diatomlu sızıntı” olarak tanımladıkları şeyi, karides ve pisi balığı ve dil balığına benzeyen bazı balıkları görmelerine olanak sağladı. İniş sırasında pleksiglas gözetleme penceresi kırıldığı için adamlar deniz tabanında yalnızca yirmi dakika geçirebildiler. Daha sonra balastları (dokuz ton demir pelet ve suyla dolu tanklar) boşalttılar ve okyanus yüzeyine geri dönmeye başladılar. Yükseliş dalıştan çok daha hızlıydı ve yalnızca üç saat on beş dakika sürdü.

Bu anıtsal yolculuktan bu yana, 1990’ların sonlarında Kaiko ve 2009’da Nereus gibi insansız, uzaktan kumandalı araçlar Challenger Deep’e girme cesaretini gösterdi. Ancak Jacques Piccard ve Don Walsh hâlâ dibe inen ve Mariana Çukuru’nun en derin kısmını ilk elden gören tek iki kişi.

Kaynak: https://geology.com/records/bathyscaphe-trieste.shtml

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here