Geliştirilen Yeni Bir Malzemenin Birçok Alanda Kullanım Potansiyeli Var

0
313

Swinburne Teknoloji Üniversitesi’nden araştırmacılar, güneş enerjisini çok etkili bir şekilde emen bir film geliştirdiler. Bu grafen film, güneş ışığını minimal düzeyde bir ısı kaybıyla emiyor ve açık ortamda hızlıca 83 dereceye kadar ısınıyor. 

Bu grafen metamalzeme filmin, solar termal enerji elde etme ve dönüştürme, termofotovoltaik, güneş enerjisiyle deniz suyu arıtma, atık su arıtma ve fotodedektör alanlarında kullanımı için büyük bir potansiyeli bulunuyor. 

Araştırmacılar bu filmin fototermal performansını ve termal stabilitesini göstermek için bir prototip geliştirdiler ve aynı zamanda bu grafen metamalzeme filmi pratik uygulamalar için üretmenin ölçeklenebilir ve düşük maliyetli bir stratejisini ortaya koydular. 

Endüstriyel Kullanım İçin Uygun

Araştırmacılardan Profesör Baohua Jia, “Daha önceki çalışmamızda 90 nm olan grafen metamalzeme ısı emici bir film meydana getirmiştik. Bu yeni çalışmamızda, filmin kalınlığını 30 nm’ye indirdik ve ısı kaybını minimize ederek performansı yükselttik,” diyor. 

Araştırmacılar geliştirdikleri filmin enerji elde etme ve dönüştürme uygulamaları için umut vaat ettiğini söylüyorlar. 

Çalışmanın ortak yazarı Dr. Han Lin, “Bu grafen metamalzeme uzun ömürlü. Buna ek olarak, çalışma şartları altında solar-termal performansının çok sağlam olması da onu endüstriyel kullanım için uygun kılıyor. Ayrıca 30 nm’lik kalınlık grafen malzeme miktarını ciddi ölçüde azaltıyor ve bu da maliyetleri düşüyor ve onu gerçek yaşam uygulamaları için erişilebilir hale getiriyor,” diyor.

Orijinal makale: Phys

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here