Kan Grubunuz Hastalığa Yakalanma Riskinizi Belirleyebilir

1
2354

University of Sheffield’da yapılan araştırmalar kan gruplarının sinir sisteminin gelişiminde önemli rol oynadığını gösterdi. Kan grubundaki farklılıklar bilişsel gerilik yaratacak hastalıklara yatkınlık sağlayabilmektedir.

Bu araştırmalara göre kan grubu “0” olan kişilerin beyninde daha fazla “gri madde” bulunur. Gri madde sayesinde “0” kan grubuna sahip kişilerin Alzehimer gibi hastalıklara yakalanma olasılığı A, B, ve AB kan gruplarına sahip kişilerden daha düşüktür.

Sheffield’ın sinirbilim departmanından Matteo De Marco ve Annalena Venneri, bu araştırmayı 189 sağlıklı bireyin Manyetik Rezonans Görüntüleme (MRI) sonuçlarını analiz ederek yaptılar. Bireylerdeki gri madde hacmini hesapladılar ve kan grupları arasındaki farklılıkları gözlemlediler.

Bulgulara göre “0” kan grubuna sahip kişilerin beyinlerinde daha fazla gri madde vardır.

Brain Research Bulletin’de yayımlanan sonuçlara göre “0” kan grubuna sahip kişilerin beyinlerinde serebellumun arka kısmında daha fazla gri madde bulunmaktadır. Karşılaştırma yapıldığında A, B ve AB kan gruplarına sahip kişilerin beyinlerinin temporal ve limbik bölümlerinde daha az gri madde bulunmaktadır. Hipokampusu da içeren bu sistem ise Alzehimer hastalığı sırasında ilk zarar gören kısımdır.

Bu bulgular, araştırmacıların “0” kan grubu olmama durumuyla daha düşük gri madde hacmi arasında ilişki kurmasına sebep olmuştur

Normal şartlarda biz yaşlandıkça beynimizdeki gri madde hacmi azalır. Ancak kan gruplarının farklılığı sonucu gri maddenin az olması yaşlanmayı daha da yoğunlaştırabilir.

Bu araştırma, “0” kan grubuna sahip kişilerin Alzehimer gibi bilişsel hastalıklara karşı daha korumalı olduğunu göstermiştir.

Kaynak: Neuroscience News

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here