Google’ın Yapay Zekası Arama Verilerine Dayanarak Yemek Tarifleri Üretti

0
498

Yapay zeka hakkında çok şey duyuyoruz ve bunların hepsi de iyi şeyler değil. Ama şimdi, Google muhtemelen yapay zekayı en lezzetli şekilde kullandı. 

Şirket yaptığı blog gönderisinde, bu teknolojiyi kesinlikle herkesin seveceği yeni yiyecek tarifleri üretmek için nasıl kullandığını anlattı. Her şey, ekibin Kasım ve Aralık aylarında fırında pişirecek yiyecek tarifleri aramalarının arttığını fark etmesiyle başladı. 

Google’dan Sara Robinson ve Dale Markowitz yaptıkları gönderide şöyle yazdılar: “Biz yapay zeka alanında olduğumuz için bu trendi biraz daha derinlemesine incelemeye, kurabiyeleri çıtır, kekleri yumuşak ve ekmekleri pofuduk yapan şeyin ne olduğunun ardındaki bilimi anlamaya çalışmaya ve bunu da makina öğrenmesinin yardımıyla yapmaya karar verdik. Ayrıca, tamamen yeni iki tarif üretmek için makina öğrenmesi modelimizi kullandık: bir kek ve kurabiye karışımı olan ‘cakie’ ve bir ekmek ve kurabiye karışımı olan ‘breakie’.”

AutoML Tables Kullanıldı

Ekip kurabiyelere, keklere ve ekmeklere odaklandı ve malzemelerine göre hangi tarifin hangi unlu mamul için olduğunu belirleyen bir makina öğrenmesi modeli oluşturmak için bir Google Cloud aracı olan AutoML Tables’ı kullandı. 

Cakie ve breakie için olan malzemeler bu şekilde elde edildi ve cakie’ler bir kurabiyenin “çıtırlığına” ve bir kekin “kek gibiliğine” sahip oldu ve breakie’ler de daha çok “pofuduk kurabiyeler” gibiydi. 

Bu yeni tarifleri üretenin AutoML Tables olmadığını belirtmek önemli. AutoML Tables sadece malzemeleri gösterdi. Ama endişelenmeyin. Google blogda bu yeni malzemelerle birlikte tariflere de yer verdi. 

Dolayısıyla, eğer kendinizi meraklı ve aç hissediyorsanız, siz de kendi cakie ve breakie’nizi yapmayı deneyin. 

Orijinal makale: Interesting Engineering

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here