NASA’nın Helikopteri Nisan Ayında Mars Üzerinde Uçacak

0
224

NASA’nın Jet İtki Laboratuvarı, Perseverance uzay aracıyla birlikte Mars’a giden Ingenuity isimli 80 milyon dolarlık küçük helikopterin Nisan ayının başlarında ilk uçuşunu yapacağını ve bunun muhtemelen 8 Nisan’dan önce olmayacağını açıkladı. Eğer başarılı olursa, bu başka bir gezegende gerçekleşen ilk kontrollü uçuş olacak.  

18 Şubat’ta Mars’a iniş yapan Perseverance, şu anda 1,8 kilogram ağırlığındaki helikopterin güvenli bir şekilde faaliyet gösterebileceği belirlenen alanın merkezine doğru ilerliyor ve birkaç gün içinde oraya varması gerekiyor. Sonrasında, helikopterin konuşlandırılması yaklaşık 6 gün alacak. 

Uzay aracı Ingenuity’nin uçuşunu kameralarıyla kaydedebileceği, ondan 60 metre uzaklıkta güvenli bir noktaya ulaşmaya çalışacak. Ingenuity de Perseverance uzaklaşırken onun fotoğraflarını çekecek. Perseverance bilim görevine geri dönmeden önce, Ingenuity’nin faaliyet göstermek için 30 Mars günü vakti olacak. 

Bu Böyle Bir Döner Kanatlı Hava Aracının Başka Bir Gezegen Üzerinde Uçtuğu İlk Sefer Olacak

Görevinin ilk haftasında, helikopter motorunu test edecek ve çeşitli hazırlıklar yapacak ve sonrasında iyi bir hava durumunun olmasıyla havalanacak, 3 metre yüksekliğe ulaşacak, küçük bir dönüş yapacak ve 30 saniye içinde yere inecek.

Bu böyle bir döner kanatlı hava aracının başka bir gezegen üzerinde uçtuğu ilk sefer ve tarihi bir an olacak. 

Bunun sonrasında, helikopter ekibi dört uçuş daha yapmayı planlıyor. 

Ingenuity uçarken, Perseverance bilim ekibi de iniş alanının yakınlarındaki bölgeyi incelemeye devam edecek. 

Şu anda, helikopterin son birkaç uçuşunun uzay aracının bilim hedeflerine yardımcı olup olamayacağı kesin değil. Ama her durumda, Ingenuity neticede geride bırakılacak. 

Ama NASA, yaptığı açıklamada Ingenuity’nin dinlendiği yerde yalnız olmayacağını açıkladı. Açıklamaya göre, helikopterin güneş panelinin altına bantlanmış, Dünya üzerinde uçan ilk motorlu uçak olan Wright Flyer’dan alınan, bir posta pulu boyutundaki kare şeklinde bir kumaş parçası bulunuyor.

Orijinal makale: ScienceMag

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here