İçkinin Azı Bile Ölüm Riskini Artırıyor

0
1114

Washington Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde yapılan yeni bir çalışmaya göre, sağlık için günde bir kadeh şarap içmek düşünüldüğü kadar sağlıklı olmayabilir.

Alcoholism: Clinical & Experimental Research’de yayınlanan çalışma kapsamında, yaşları 18 ila 85 arasında değişen 400.000’den fazla insanın verileri incelendi. Araştırmacıların vardığı sonuçlar, haftada dört veya daha fazla sefer bir-iki bardak içki tüketen insanların (şu anda sağlıklı olduğu kabul ediliyor) erken ölüm riskinin, haftada üç veya daha az gün içenlere göre yüzde 20 daha fazla olduğunu ortaya koydu. Artan ölüm riskinin yaş grupları genelinde tutarlı olduğu görüldü.

Çalışmanın başyazarı Dr. Sarah M. Hartz, “Eskiden günde bir-iki içki içmek pek de önemsenecek bir durum gibi görülmüyordu. Hatta yapılan bazı çalışmalar bunun sağlığa yararlı olduğunu bile öne sürmüştü. Ama şimdi biliyoruz ki, her gün çok az miktarda bile olsa içki kullanan insanların ölüm riskleri daha yüksek,” diyor.

Hartz’a göre, her ne kadar geçmişte yapılan bazı çalışmalar az miktarda içki tüketimini kalp – damar sağlığındaki iyileşmelerle ilişkilendirmiş olsa da, bu yeni çalışmaya göre diğer risk faktörleri sözü edilen bu potansiyel kazançlardan daha ağır basıyor. Hartz ekibiyle birlikte yaptıkları çalışmada kalp hastalıkları ve kanser riskini değerlendirdiklerini ve bazı vakalarda alkol tüketiminin kalple ilişkili sorunlar yaşama riskini azaltabildiğini görmüş olsalar da, her gün içki içmenin kanser riskini; ve dolayısıyla da ölüm riskini artırdığını bulduklarını söylüyor. Söz konusu kanser riski olduğunda da bir yudum alkolün bile zararlı olduğunu sözlerine ekliyor.

Kişiselleştirilmiş Tıp Çözüm Olabilir

Bu yeni çalışmadan hemen önce yapılan ve The Lancet’de yayınlanan bir araştırma da, dünya çapında yapılan 700’den fazla çalışmanın verilerini incelemiş ve en güvenli içki tüketimi miktarının hiç tüketmemek olduğu sonucuna varmıştı. İki araştırma arasındaki farksa, öncekinin yoğun içki tüketiminden az tüketime kadar tüm içme alışkanlıklarını incelemiş, yeni çalışmanınsa günde sadece bir veya iki bardak içki içenlere odaklanmış olması.

Doktor tavsiyeleri kişiye özel olduğunda, ara sıra içki içmenin potansiyel olarak yarar sağlayabileceği durumlar olabileceğini belirten Hartz, yine de genel anlamda artık insanların günde bir kadeh şarabın sağlıklı olduğunu düşünmemeleri gerektiğini vurguluyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here