Mutfak süngerleri neden bakteriler için mükemmel bir yuvadır?

0
393

Bakterilere nerede yaşamak istediklerini bir sorun, cevap versinler: bir mutfak süngeri lütfen.

Bu araç gereçler, mikropların gelişmesi için en uygun fiziksel ortamı sağlar.

Süngerler, santimetre küpte 54 milyar bakteri barındırabilen mikrop cennetleridir. Nature Chemical Biology’de 10 Şubat’ta yayınlanan bir rapora göre süngerler nemli, havadar ve yiyecek artıklarıyla dolu olmasının yanı sıra bakteriler için en uygun fiziksel ortamı sağlıyor.

Tıpkı insanlar gibi, bakteriler de akranlarıyla farklı seviyelerde etkileşimi tercih eder. Bazı bakteriler daha sosyalken bazıları yalnızlığı tercih eder. Duke Üniversitesi’nde sentetik bir biyolog olan Lingchong You ve meslektaşları, farklı mikrop türlerini ayırmanın topluluk etkileşimlerini nasıl etkileyeceğini merak etti. Bir süngerde bulunana benzer şekilde orta düzeyde ayrılma seviyelerinin, topluluğun çeşitliliğini en üst düzeye çıkardığını buldular.

You, her bölme, bakterilerin rastgele atandığı bir parti gibidir diyor. Yalnızca altı bölmeyle, her bir taraf muhtemelen benzer bir karakter karışımına sahiptir ve yalnızca sosyal bakteriler hayatta kalır. 1.536 bölme ile her mikrop muhtemelen yalnızdır ve sosyal bakteriler ölür. Ancak orta sayıda bölme, bir mikropun tercih ettiği partiye katılma olasılığını en üst düzeye çıkarır. Sosyalleştiricilerin egemen olduğu bir partide antisosyal bir mikrop ölebilir, ancak başka bir antisosyal mikrop soğuk bir toplantıda sona erebilir ve hayatta kalabilir. Biyolojik çeşitlilik korunur.

Büyük ve küçük delikler dizisine sahip mutfak süngerleri, yalnızca bakteriler için ideal sayıda bölme sunmakla kalmaz, aynı zamanda mikropların daha fazla ihtiyacını karşılayabilecek çeşitli büyüklükte partiler sunar. Bir mutfak süngeri ile yapılan deneylerde, araştırmacılar, ortaya çıkan bakteri topluluğunun, bir laboratuvarda bakteri yetiştirmek için yaygın bir yöntem olan sıvı kültürlerde üretilenlerden daha çeşitli olduğunu buldular.

Neyse ki süngerinizde bulunan bakteriler çoğunlukla patojenik değildir. Ancak çiğ tavuktan gelen Salmonella gibi tehlikeli bakteriler ortaya çıkarsa, süngerin optimal yapısı muhtemelen onların hayatta kalmasına yardımcı olacaktır (SN: 8/9/10).

 Almanya, Villingen-Schwenningen’deki Furtwangen Üniversitesi’nde çalışmaya dâhil olmayan bir mikrobiyolog olan Markus Egert, “Süngerler mutfak hijyeni için pek uygun değil” diyor. “Evde neredeyse hiç steril yüzey yok, ancak mutfak süngeri muhtemelen bu anlamda evdeki en yoğun nüfuslu eşya.”

İyi haber, sorunu çözmenin kolay olmasıdır. Fırçalar çok daha güvenli bir alternatiftir. Ve süngerinizi seviyorsanız, et suları için kullanmayın. Partiye kötü bakterileri davet etmeye gerek yok.

Kaynak: F. Wu ve diğerleri. Mekansal bölümleme ile mikrobiyal topluluk dinamiklerinin modülasyonu. Doğa Kimyasal Biyoloji. 10 Şubat 2022’de çevrimiçi yayınlandı. doi: 10.1038/s41589-021-00961-w.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here