Kahve Aritmi Riskini Artırmıyor

0
525

Doktorlar on yıllardır kalp ritmi sorunları yaşayan insanları, kafeinin kalbin düzensiz atmasına neden olabileceği endişesiyle kahveden uzak durmaları konusunda uyarıyorlar. 

Ama yapılan yeni ve büyük çaplı bir çalışma, çoğu insanın bir sabah kahvesinin ya da öğleden sonra içeceği bir diyet kolanın keyfini endişelenmeden çıkarabileceğini ve kafeinin çoğu insanın aritmi riskini artırmıyor gibi göründüğünü buldu. 

Çalışmanın araştırmacılarından Dr. Gregory Marcus, “Biz yaygın olarak bulunulan bu kahveden ya da kafeinden uzak durma tavsiyesi için bir kanıt görmüyoruz. Kafeinin kendileri için tetikleyici olduğu bazı insanlar olabilir ama bence giderek artan kanıtlar bu vakaların aslında oldukça nadir olduğunu gösteriyor,” diyor. 

Hatta, JAMA Internal Medicine’de yayınlanan çalışmanın sonuçları, bir insanın günlük olarak içtiği her fazladan bir fincan kahvenin, aritmi riskini ortalama olarak yaklaşık yüzde 3 oranında azaltabileceğini işaret ediyor. 

386,000’i Aşkın İnsanın Verileri Analiz Edildi

Kafeinin gerçekten de kalbin hızlı ya da anormal bir şekilde atmasına neden olup olmadığını görmek için, Marcus ve meslektaşları uzun vadeli bir İngiliz sağlık çalışmasına katılan 386,000’i aşkın insanın verilerini analiz ettiler.

Araştırmacılar bu büyük grup içinden, yaklaşık 17,000 kişinin ortalama 4,5 yıl süren takip sırasında bir kalp ritmi sorunu geliştirdiğini söylüyorlar.   

Çalışmaya katıldıkları zaman tüm katılımcılara kahve tüketimleri soruldu. Araştırmacılar katılımcıların verdikleri cevapları, onların gelecekte anormal bir kalp ritmi geliştirme olasılıklarıyla karşılaştırdılar. 

Sonuç:  Kafein ve kalp ritim bozuklukları arasında, araştırmacılar bireylerin kafeini metabolize etme şekillerini etkileyebilecek genetik faktörleri hesaba kattıklarında bile hiçbir bağlantı yoktu. 

Marcus, “Popülasyon seviyesinde, daha fazla kahve içen ya da daha fazla kafein alan insanların yükselmiş aritmi riski olduğuna dair bir kanıt bulamadık,” diyor. 

Kahvenin kalbi tam olarak nasıl etkilediğini ve aritmiye karşı neden koruma sağlıyor olabileceğini keşfetmek için daha fazla araştırmanın yapılması gerektiğini söyleyen Marcus, kahvenin antienflamatuar etkileri olduğunu ve enflamasyonun kalp ritmi sorunlarına katkıda bulunabildiğinin de iyi bilindiğini belirtiyor. Ayrıca, kafein bazı insanları fiziksel olarak daha aktif olmak için de motive edebiliyor ve bu da aritmi riskini azaltıyor. 

Marcus kafein ve kalp sağlığı arasındaki ilişkiyle ilgili olabilen çeşitli mekanizmaları muhtemelen tam anlamıyla bilmediklerini söylüyor. 

Araştırmacılar muhtemelen kahveye iyi tepki vermeyen insanların olduğunu kabul ediyorlar ve bu insanların endişelerinin ciddiye alınmaya devam edilmesi gerektiğini de sözlerine ekliyorlar.

Orijinal makale: MedicalXpress

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here