Koronavirüs İnsan Üretimi Mi?

0
1131
FILE - This undated electron microscope image made available by the U.S. National Institutes of Health in February 2020 shows the Novel Coronavirus SARS-CoV-2. Also known as 2019-nCoV, the virus causes COVID-19. The sample was isolated from a patient in the U.S. On Friday, Feb. 21, 2020, The Associated Press reported on a video circulating online incorrectly asserting that man in Wuhan, China, was sanitizing his apartment with alcohol when the air conditioner came on and caused an explosion and fire. The fire captured on video was the result of a cigarette that was improperly put out on a comforter. The comforter then ignited and was placed on a balcony where nearby debris caught fire in Chongqing, China, a city hundreds of miles away from Wuhan. (NIAID-RML via AP)

Yapılan yeni bir çalışma, koronavirüs pandemisine neden olan virüsün doğal bir virüs olduğunu ve insanlar tarafından laboratuvarda üretilmediğini gösteriyor.

Virüsün genetik yapısı, SARS-CoV-2’nin insan üretimi olması halinde beklenebileceği üzere, bilinen virüslerin karışımından oluşmadığını ortaya koyuyor. Nature Medicine’de yayınlanan ve Scripps Araştırma Enstitüsü’nden Kristian Andersen ve meslektaşları tarafından yapılan çalışmaya göre, virüsün yakın zaman önce pangolin adı verilen karıncayiyenlerde tespit edilen sıra dışı özellikleri bulunuyor ve bu da virüsün doğadan geldiğini kanıtlıyor.

Araştırmacılar virüsün genetik yapısını incelediklerini ve virüsün insan üretimi olmadığının çok açık olduğu sonucuna vardıklarını söylüyor. Bir virüs yaratmayı uman herhangi birinin zaten bilinen virüslerle çalışması ve virüsleri istenilen özelliklere sahip olacak şekilde tasarlaması gerektiğini belirten araştırmacılar, SARS-CoV-2’nin daha önceden bilinen virüslerden farklı özellikleri olduğunu, bu nedenle doğada var olan ve bilinmeyen bir virüs ya da virüslerden gelmiş olması gerektiğini söylüyor.

SARS-CoV-2 Yarasa Ve Pangolinlerdeki Virüslerin Bir Karışımı Olabilir

SARS-CoV-2’yi yakın zaman önce doğada bulunan diğer koronavirüslerle (bunların arasında yarasalarda ve pangolinlerde bulunanlar da var) karşılaştıran araştırmacılar, SARS-CoV-2’nin yarasa ve pangolin virüslerinin bir karışımı olabilecek gibi göründüğünü belirtiyor.

Virüsler; özellikle de koronavirüsler gibi RNA virüsleri, doğada sıklıkla gen takası yapıyor. Araştırmacılar virüste pangolinlerle ilişkili genlerin bulunmasının özellikle şüphe giderici olduğunu çünkü bu virüslerin genetik yapısının SARS-CoV-2’nin keşfinden sonrasına kadar bilinmediğini ve bu durumun da birinin laboratuvarda onlarla çalışmasını olasılık dışı hale getirdiğini söylüyor.

Araştırmacılar SARS-CoV-2 ile yarasa ve pangolinlerdeki virüsler arasındaki benzerliklerin, virüsün doğal olduğunun en iyi kanıtlarından bazıları olduğunu söylüyor ve karşı karşıya olduğumuz durumun en basit açıklamasının bu virüsün hayvanlardan insanlara taşınan bir diğer virüs daha olduğu şeklinde yapılabileceğini belirtiyor. Ancak bunun tam olarak hangi hayvandan kaynaklandığı hala kesin olarak bilinmiyor.

Andersen, “Bu analiz muhtemelen komplo teorilerine bir son vermeyecek ama yine de bunu yapmaya değerdi. Elimizdeki tüm veriler virüsün doğal olduğunu gösteriyor,” diyor.

Orijinal makale: Science News

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here