Köpekler harika koku alır ve yeni bulunan bir burun-beyin bağlantısı nedenini açıklamaya yardımcı oluyor

0
1993

Journal of Neuroscience’da 11 Temmuz’da yayınlanan rapora göre, güçlü sinir bağlantıları köpek burnunu beynin geniş bölgelerine bağlıyor. Koku ve görme ile ilgilenen alanlar arasında güçlü bir bağlantı olan bu bağlantılarından biri, insanlar da dahil olmak üzere hiçbir türde daha önce görülmemiştir.

Sonuçlar, köpeklerin dünyayı burunlarıyla nasıl “gördüklerine” dair türünün ilk örneği bir anatomik açıklama sunuyor. Emekli bir ordu veterineri ve çalışan köpekler konusunda uzman olan Eileen Jenkins, yeni beyin haritasının “harika, temel bir çalışma” olduğunu söylüyor.

Cornell Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi’nde veteriner radyolog ve nörogörüntüleme uzmanı olan Pip Johnson, bazı yönlerden sonuçların şaşırtıcı olmadığını söylüyor. Köpekler mükemmel koku alırlar. Burunları, insan burnunda yaşadığı tahmin edilen 5 milyon reseptörle karşılaştırıldığında, 200 milyon ila 1 milyar koku molekülü sensörünü tutar. Ve köpeklerin koku soğancıkları insanlarınkinden 30 kat daha büyük olabilir. Ancak Johnson, bunların ötesinde kokunun beyin bölgelerine nasıl ulaştığını öğrenmek istedi.

Haritayı oluşturmak için Johnson ve meslektaşları 20 karışık cins köpek üzerinde MRI taramaları yaptılar. Deneklerin hepsinin uzun burunları ve orta kafaları vardı ve muhtemelen hepsi iyi koklayıcılardı. Araştırmacılar daha sonra beyin bölgeleri arasında sinyal taşıyan beyaz cevher liflerinin yollarını belirlediler. Su moleküllerinin doku boyunca hareketine dayanan difüzyon tensör görüntüleme adı verilen bir yöntem, Johnson’ın beynin “yol ağına” benzettiği altta yatan yolları ortaya çıkardı.

Koku bilgisi buruna girdikten sonra, köpeklerin gözlerinin arkasında bulunan bir beyin yapısı olan koku soğancığına vızıldayarak ulaşır. Ancak oradan, sinyallerin bir sonraki nereye gittiği belli değildi.

Koklama Sistemi

Köpek beyninde, koku soğancığından (beş ayrı noktaya kadar güçlü sinir yolları uzanır. Yeni keşfedilen bir bağlantı koku alma sistemini görme sistemine bağlıyor ve köpekler dışında hiçbir türde böyle bir yolak yok. Diğerleri, içgüdüsel davranışları tetiklemeye yardımcı olan kortikal spinal yola gidiyor; koku algısında rol oynayabilecek piriform lob, davranış ve duygu ile ilgili olan limbik sistem ve hafızayı işlemeye yardımcı olan entorinal kortekste son buluyor.

Bu yeni köpek beyin haritası, koku ampulünü anılar ve duygularla ilişkili beyin bölgelerine bağlayanlar da dahil olmak üzere bazı tanıdık yollar içeriyor. İnsanlarda bu yollar, bir parfüm kokusunun bir insanı neden zamanda geriye götürebileceğini açıklıyor.

Köpekler çevrelerini değerlendirmek için tüm duyularını kullanırlar. Ancak koku ve görme arasındaki bu yeni bağlantı, ikisinin karmaşık bir şekilde bağlantılı olduğunu gösteriyor. Johnson, belki de bu anatomik bağlantı, bir köpeğin görme yetisi kaybolduğunda kokunun nasıl bunu telafi edebildiğini gösteriyor “Kör köpekler hala atılan topları getirerek oyun oynayabilir.”

Harvard Üniversitesi’nden sinirbilimci Erin Hecht ve meslektaşları, üremenin köpek beyinlerinin şekillerini etkileyebileceğini buldu. Hecht, avlanma, felaketten kurtulanları bulma veya kanser veya COVID-19 gibi hastalıkları tanımlama gibi işler için yetiştirilen ve eğitilen koku tazıları da dahil olmak üzere bu koku alma yollarının farklı köpek ırklarında nasıl göründüğünü görmek ilginç olurdu, diyor Hecht. “Bu çalışma gelecekteki çalışmalar için bir temel oluşturuyor” diyor.

Referans:

E.F. Andrews ve ark. Traktografi ve diseksiyon ile ortaya çıkan köpek koku yollarının kapsamlı bağlantıları. Nörobilim Dergisi. 11 Temmuz 2022’de çevrimiçi yayınlandı. Doi: 10.1523/JNEUROSCI.2355-21.2022.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here