Mayıs Ayında Çıplak Gözle 5 Gezegen Görebilmeniz İçin Bir Rehber

1
1652

Bu Mayıs ayı, keyifli bir gökyüzü gözlemi yapmak için mükemmel bir ay! Space.com sitesinin raporuna göre bu ay (Mayıs 2017), Merkür, Venüs, Mars, Jüpiter ve Satürn gözle görülebilir hale gelecek. İşte size bu gezegenleri kendi kendinize görebilmeniz için küçük bir rehber:

 1. Merkür17 Mayıs sabahı en büyük uzanımına ulaşacak olan Merkür’ü, Mayıs ayı boyunca her sabah Güneş’in doğmasından 30-60 dakika sonra, ufuktan 1 derece kadar yukarıda görebilirsiniz. Gözünüzü veya dürbününüzü de Doğu yönünden 15 derece kadar Kuzeye çevirirseniz Merkür’ü rahatlıkla görebilirsiniz.
 2. Mars
  Mars

  Mars’ı çıplak gözle görmek günler ilerledikçe zorlaşacak fakat eğer mayıs ayının başlarında Eldebaran Yıldızı’nın hemen sağ üstüne bakarsanız gördüğünüz gezegen Mars olacaktır. Bu gözlemi yapmak için geç kaldığınızı düşünüyorsanız endişelenmeyip hemen bir dürbün edinin ve Mayıs ayı boyunca Mars izleme keyfini yaşayın.

   

 3. JüpiterJüpiter bu günlerde en parlak ve görülebilir zamanlarını geçiriyor. Eğer orta büyüklükte bir teleskopa sahipseniz, Jüpiter etrafındaki bulutları dahi görebilirsiniz. Gece yarısından sonra oldukça keskin ve parlak şekilde görülebilen Jüpiter’in, şanslıyız ki, en rahat izlenebileceği gün bugün(7 Mayıs 2017). Jüpiter’i görmek için yapmanız gerek şey ise gece yarısından sonra gözünüzü güneydoğu yönüne çevirip Ay’ın 2-3 derece sağ tarafına bakmak.
 4. VenüsSeher Yıldızı olarak bilinen Venüs, özellikle bu ayın ilk günlerinde oldukça parlak ve kolaylıkla görülebilir bir halde. En parlak zamanını Nisan ayının son gününde yaşamış olsa da eğer 22 Mayıs sabahı doğuda beliren hilal şeklindeki ayın sol üstüne bakarsanız Venüs’le karşılaşmanız çok muhtemel.
 5. SatürnHerkesin en kolay tanıdığı halkalı gezegen Satürn yay burcu üzerinde yer alıyor. Satürn’ü çevreleyen halkaları da görmek istiyorsanız (gücü en az 30 olan) bir teleskopla bakmanız daha iyi olacaktır. Gün geçtikçe parlaklaşan ve bize yaklaşan Satürn’ü en güzel şekilde görmek için en uygun gün 13 Mayıs’ı beklemelisiniz. Eğer 13 Mayıs’ta teleskobunuzu 2.5 derece kadar Ay’ın sağına çevirirseniz Satürn sizi en parlak ve en büyük haliyle karşılıyor olacaktır.

 

 

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here