Sevgililer İş Birliğine Dayanan Yaratıcı Görevler Üzerinde Rastgele Eşleştirilmiş İnsanlardan Daha İyi Performans Sergiliyorlar

0
234

Çin’de bulunan Shaanxi Normal Üniversitesi’nden bir araştırmacılar grubu, romantik bir ilişki içindeki çiftlerin yaratıcı görevler üzerinde rastgele eşleştirilmiş insanlardan daha iyi bir performans gösterebilme olasılığını incelemek için bir çalışma yaptı. Current Psychology’de yayınlanan bulgular, sevgililerin ortak yapılan yaratıcı görevler üzerinde yabancılardan çok daha iyi bir şekilde iş birliği yaptığını gösteriyor. 

Araştırmacılardan Haijun Duan, “Katılımcıları birbirine yabancı olan erkek ve kadın grupları ve heteroseksüel çiftlerden oluşan iki gruba ayırdık ve onlardan bir grup yaratıcılığı görevini tamamlamalarını istedik,” diyor. 

Katılımcılar yaratıcı bir görevi tamamlarken, araştırmacılar onların beyin faaliyetlerini kaydettiler. Ardından Duan ve meslektaşları bu kayıtları, katılımcılardan oluşan ikililerin beyin sinyalleri arasındaki korelasyonu değerlendirmek için kullandılar. 

Yapılan deneyler bazı ilginç sonuçlar ortaya koydu. Araştırmacılar genel anlamda, iş birliğine dayanan yaratıcı görevler üzerinde, sevgililerin romantik bir ilişki içinde olmayan ikililerden daha iyi bir performans sergilediğini buldular. 

Sevgililer Görev Üzerinde Cinsiyetleri Fark Etmeksizin Benzer Şekilde Performans Gösterdiler

Duan, “Çoğu genç insan yoğun baskı nedeniyle aşka olan ilgisini kaybediyor. Bizim çalışmamız bu sorunu çözmek için ilginç bir fikir sağlayabilir ve bu fikir şu soruyla özetlenebilir: Romantik ilişkiler bireysel yaratıcılığı geliştirebiliyorsa ve bireylerin hayata daha iyi bir şekilde adapte olmasını sağlıyorsa, siz de bir ilişkiniz olsun diye uğraşmak istemez misiniz?” diyor.  

Araştırmacılar romantik ilişkilerin yaratıcı iş birliğine sağladığı olası faydaları vurgulayan bulgulara ek olarak, cinsiyetler arasında herhangi bir farklılık olduğunu da gözlemlemediler. Diğer bir deyişle, çalışmanın katılımcısı olan sevgililer tamamladıkları yaratıcı görev üzerinde cinsiyetleri fark etmeksizin benzer şekilde performans gösterdiler. 

Araştırmacılardan oluşan bu ekibin bu deneyde kullandığı deneysel yöntemler ve grup yaratıcılığı yaklaşımı, gelecekte yaratıcı iş birliğini araştıracak olan başka çalışmalar için bir referans işlevi görebilir. 

Duan ve meslektaşları şimdi, grup yaratıcılığı dinamiklerini araştırmak için başka deneyler yapmayı planlıyorlar.

Orijinal makale: MedicalXpress

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here