Nefes Egzersizleri Gerçekten Covid-19 İçin Faydalı Mı?

0
840

Derin nefesler almak ve zorla öksürmek mukusu temizlemeye yardımcı olabilir ama sosyal medyada dolaşan birçok tavsiyenin aksine, bunların hafif-orta şiddette covid-19 vakalarına ve kuru öksürüğü olan insanlara fayda etmesi pek de muhtemel görünmüyor.

Bu egzersizler genellikle derin nefesler almayı ve öksürerek balgamı çıkarmayı içeriyor. New York’taki Weill Cornell Medicine’de görev yapan Michael Niederman, şimdilerde Twitter’da çokça paylaşılan ve İngiliz bir doktorun tavsiyelerini içeren bir videodaki gibi basit nefes egzersizlerinin covid-19 hastaları için mantıklı olabileceğini söylüyor. Bu doktor videoda derin bir nefes almayı ve nefesi vermeden önce onu tutmayı öneriyor. Doktor bunu beş kez tekrarlamayı ve egzersizin sonuncu tekrarını büyük bir öksürükle bitirmeyi tavsiye ediyor.

Niederman derin nefeslerin genel olarak iyi bir fikir olduğunu çünkü bu sayede havanın akciğerlerin derinliklerine girebildiğini söylüyor ve akciğerlerdeki bu ceplerin kullanılmaması halinde kapanabileceğini ve enfeksiyon için risk altına girebileceğini belirtiyor.

Lisanslı Solunum Bakımı Fizyoterapistleri Birliği başkanı Ema Swingwood, derin nefeslerin aynı zamanda vücuda giren oksijen miktarını ve vücuttan çıkan karbondioksit hacmini de artırabileceğine dikkat çekiyor ve bu nefesleri ağız yerine burundan almanın daha iyi bir fikir olduğunu söylüyor.

Niederman’a göre, bir soluma döngüsünün sonunda gerçekleştirilecek kuvvetli bir öksürme eylemi mukusu temizlemeye yardımcı olabilir. Ancak Swingwood, sorunun covid-19 hastası insanların çoğunda kuru öksürük gelişmesi olduğunu ve bu durumda kuvvetli bir şekilde öksürmenin bir fayda sağlamasının pek muhtemel olmadığını belirtiyor.

Yüzüstü Yatmak İyi Bir Fikir Mi?

Sosyal medyadaki tavsiyeler aynı zamanda nefes egzersizlerini tamamladıktan sonra insanların yüzüstü yatmasını da içeriyor. Bunun ardındaki fikir akciğerler üzerindeki baskıyı almak. Bir hastane ortamındayken, bir hastayı yüzüstü yatırmanın oksijenin kişinin akciğerlerinin başka bölgelerine de ulaşmasını sağladığı düşünülüyor.

Niederman, “Bence insanlar biraz nefes darlığı hissediyorsa ya da oksijen seviyeleri düşüyorsa yüzüstü yatmalı. Ama bu büyük göbekleri olan ya da hamile kişiler için faydalı olmaz,” diyor.

Ama Swingwood bu konuda ikna olmuş değil. Ona göre, hastaneye yatırılmış insanları yüzüstü yatırma kararı sadece hastanın vücudundaki oksijen seviyelerini, kalp atım hızını, kan basıncını ve solunum hızını gözden geçirdikten sonra veriliyor. Ve tüm bunlardan sonra bile, doktorlar hastanın bu yeni pozisyona nasıl tepki verdiğini takip ediyor.

Swingwood, “Daha hafif belirtiler yaşayan ve bunları evde yöneten insanların bundan bir fayda sağlaması pek muhtemel değil. Yüzüstü yatmak daha şiddetli belirtiler yaşayan insanlar için daha faydalı. Ancak altta yatan sağlık sorunlarına sahip ve yaşı daha ileri insanlar gibi nefes darlığı olan kişiler bu pozisyonu almak ve bundan çıkmakta zorlanabilir,” diyor. Swingwood insanların bol su içmesini ve yaşadıkları belirtileri izleyerek bunları doktora bildirmesini ve onları nefes egzersizleriyle kendi başlarına yönetmeye çalışmamasını öneriyor.

Orijinal Makale: New Scientist

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here