Antibakteriyel Ürünler Bize Zarar Mı Veriyor?

0
518

Antibiyotik direncinin doğurabileceği sorunlar uzun yıllardır konuşuluyor ve kullanıcılar bu konuda bilgilendirilmeye çalışılıyor. Ancak yeni çalışmalar her gün kullandığımız temizlik ürünlerinin de antibiyotik direncine sebep olabileceğini gösteriyor.

University Of Birmingham ve Norwich Research Park’taki araştırmacılar kinolon antibiyotiklerine direnç geliştiren bakterilerin, sıkça kullandığımız antibakteriyel temizlik ürünlerinde bulunan “triklosan” direnci de geliştirdiğini keşfetti.

Araştırmalara göre kinolon direnci mutasyonu bakterinin DNA’yı paketlemesini etkileyerek kendini savunma mekanizmalarını aktif hale getiriyor ve bu savunma triklosana karşı da gerçekleşiyor.

Kinolon antibiyotikleri, önemli ve güçlü etkileri olan ilaçlardandır. Ve yeni yapılan bu keşif triklosan kullanımının da bu antibiyotiğe direnç sağlamasıyla ilgili kaygıları doğurdu.

Bunu test etmek için yapılan araştırmalarsa kaygıların haklı olabileceğini gösterdi. E coli bakterileriyle yapılan deneylerde triklosan maruziyeti antibiyotiklerin bakterilerle savaşmasını zorlaştırıyordu.

İnsan vücudu üzerindeki etkisini test etmek için ileri deneylerin de yapılması gerekse de şimdiden triklosan maruziyetimizi en aza indirmemiz doğru olacaktır. Gün içinde kullandığımız pek çok kişisel bakım ürününde triklosan bulunduğu için şimdilik kullanımı tamamen durdurmak kolay olmayacaktır. Ancak özelikle çocukları mümkün olduğunca antibakteriyel sabunlardan uzak tutmamız zararın önüne geçmemize yardımcı olabilir.

Kaynak: Science Daily, Temmuz 2017

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here