Samanyolu’nun Dış Bölgelerinin Yeni Bir Haritası Yayınlandı

0
363

NASA ve Avrupa Uzay Ajansı’na ait teleskopların verilerini kullanan astronomlar, galaksimizin en dış bölgelerinin yeni bir tam gökyüzü haritasını yayınladılar. Galaksi halesi olarak bilinen bu bölge, Samanyolu’nun diskini oluşturan spiral kolların dışında bulunuyor ve az miktarda yıldız barındırıyor. Hale büyük ölçüde boş görünse de, bu bölgenin çok yüksek miktarda karanlık madde içerdiği tahmin ediliyor. 

Bu yeni harita, Büyük Macellan Bulutu (LMC) adı verilen küçük bir galaksinin Samanyolu’nun galaksi halesinden sudaki bir gemi gibi geçtiğini ve galaksinin kütle çekim kuvvetinin arkasındaki yıldızlarda bir iz yarattığını ortaya koyuyor. LMC Dünya’dan yaklaşık 160,000 ışık yılı uzaklıkta bulunuyor ve kütlesi de Samanyolu’nunkinin dörtte birinden daha az. 

Halenin iç bölgeleri daha önce yüksek seviyede bir doğrulukla haritalandırılmış olsa da, bu halenin dış bölgelerinin; izin bulunduğu yer olan ve galaktik merkezden yaklaşık 200,000 ila 325,000 ışık yılı uzaklıkta yer alan kısımların benzer bir resmini sunan ilk harita. Daha önceden yapılan çalışmalar bu izin varlığını işaret etmişti ama bu tam gökyüzü haritası onun mevcudiyetini onaylıyor ve şekline, boyutuna ve yerine dair detaylı bir görünüm sağlıyor. 

Astronomlara Karanlık Maddeyi İnceleme Fırsatı Veriyor

Haledeki bu bozulma, aynı zamanda da astronomlara direkt olarak gözlemleyemedikleri bir şey olan karanlık maddeyi inceleme fırsatı veriyor. Karanlık maddenin doğası hakkında çeşitli teoriler olsa da, bunların hepsi de onun Samanyolu’nun halesinde mevcut olması gerektiğini işaret ediyor. Eğer durum buysa, LMC’nin bu bölgeden geçerken karanlık maddede de bir iz bırakmış olması gerekiyor. Yeni yıldız haritasında gözlemlenen izin, karanlık maddede oluşan izin ana hatları olduğu düşünülüyor. 

Karanlık madde ve LMC arasındaki etkileşimin galaksimiz için büyük olası sonuçları bulunuyor. LMC Samanyolu’nun yörüngesinde dönerken, karanlık maddenin çekim kuvveti LMC’yi yavaşlatıyor. Bu durum, LMC nihayet yaklaşık 2 milyar yıl içinde Samanyolu’yla çarpışıncaya kadar onun yörüngesinin giderek küçülmesine neden olacak. Bu tür birleşmeler, evren genelindeki dev galaksilerin oluşumunun önemli bir etkeni olabilir. Hatta, astronomlar Samanyolu’nun da yaklaşık 10 milyar yıl önce başka bir küçük galaksiyle birleştiğini düşünüyorlar.

Orijinal makale: Science Daily

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here