Sütlü kahvenin iltihap önleyici etkisi olabilir

0
479

Bakteriler, virüsler ve diğer yabancı maddeler vücuda girdiğinde, bağışıklık sistemlerimiz bizi korumak için beyaz kan hücrelerini ve kimyasal maddeleri konuşlandırarak tepki verir. Yaygın olarak iltihaplanma olarak bilinen bu reaksiyon, tendonlara ve kaslara aşırı yük bindiğinde de ortaya çıkar ve romatoid artrit gibi hastalıkların karakteristiğidir.

Polifenoller olarak bilinen antioksidanlar insanlarda, bitkilerde, meyvelerde ve sebzelerde bulunur. Bu antioksidan grubu ayrıca gıda endüstrisi tarafından gıda kalitesinin oksidasyonunu ve bozulmasını yavaşlatmak ve böylece tatları ve acılaşmayı önlemek için kullanılır. Polifenollerin vücutta iltihaplanmaya neden olan oksidatif stresi azaltmaya yardımcı oldukları için insanlar için sağlıklı oldukları da bilinmektedir.

Ancak polifenoller hakkında bilinmeyen çok şey var.

Yeni bir çalışmada, Gıda Bilimi Bölümü’ndeki araştırmacılar, Kopenhag Üniversitesi Veterinerlik ve Hayvan Bilimleri Bölümü’nden araştırmacılarla iş birliği içinde, polifenollerin proteinlerin yapı taşları olan amino asitlerle birleştiğinde nasıl davrandığını araştırdılar. Sonuçlar umut verici.

“Çalışmada, bir polifenolün bir amino asitle reaksiyona girmesiyle bağışıklık hücrelerindeki iltihaplanma üzerindeki inhibitör etkisinin arttığını gösterdik. Bu nedenle, bu kokteylin insanlarda iltihaplanma üzerinde de yararlı bir etkiye sahip olabileceği açıkça düşünülebilir. Biz Araştırmayı yürüten Gıda Bilimi Departmanından Profesör Marianne Nissen Lund, “Şimdi, başlangıçta hayvanlar üzerinde daha fazla araştırma yapacağız. Bundan sonra, insanlar üzerindeki etkiyi incelememizi sağlayacak araştırma fonu almayı umuyoruz” diyor.

Çalışma, Tarım ve Gıda Kimyası Dergisi’nde yeni yayınlandı.

Enflamasyonla mücadelede iki kat daha iyi

Araştırmacılar, polifenolleri proteinlerle birleştirmenin anti-inflamatuar etkisini araştırmak için bağışıklık hücrelerine yapay enflamasyon uyguladılar. Bazı hücreler, bir amino asitle reaksiyona giren çeşitli dozlarda polifenoller alırken, diğerleri sadece aynı dozlarda polifenoller aldı. Bir kontrol grubu hiçbir şey almadı.

Araştırmacılar, polifenoller ve amino asitlerin kombinasyonu ile tedavi edilen bağışıklık hücrelerinin, yalnızca polifenollerin eklendiği hücrelere göre enflamasyonla mücadelede iki kat daha etkili olduğunu gözlemlediler.

Çalışmanın kıdemli yazarı olan Sağlık ve Tıp Bilimleri Fakültesi Veterinerlik ve Hayvan Bilimleri Bölümü’nden Doçent Andrew Williams “Şu anda hücre deneylerinde anti-enflamatuar etkiyi gözlemlemiş olmak ilginç. Ve açıkçası, bu sağlık üzerindeki etkileri daha ayrıntılı bir şekilde anlama konusunda bizi daha fazla ilgilendirdi. Dolayısıyla, bir sonraki adım, hayvanlar üzerindeki etkileri incelemek olacak. ” diyor. 

Araştırmacılar tarafından yapılan önceki çalışmalar, polifenollerin et ürünleri, süt ve biradaki proteinlere bağlandığını göstermiştir. Başka bir yeni çalışmada, moleküllerin sütlü bir kahve içeceğinde de birbirine bağlanıp bağlanmadığını test ettiler. Gerçekten de kahve çekirdekleri polifenollerle doludur, süt ise protein açısından zengindir.

Marianne Nissen Lund “Sonuçlarımız, polifenoller ve proteinler arasındaki reaksiyonun incelediğimiz bazı sütlü kahve içeceklerinde de meydana geldiğini gösteriyor” diyor.

Marianne Nissen Lund, “Süt veya yoğurt gibi bir miktar protein eklediğinizden emin olursanız, örneğin sebzeli bir et yemeğinde veya bir smoothie’de benzer bir şeyin olacağını hayal edebiliyorum” diyor.

Endüstri ve araştırma topluluğu, polifenollerin başlıca avantajlarını dikkate almıştır. Bu nedenle, en iyi kaliteyi elde etmek için gıdalara doğru miktarlarda polifenollerin nasıl ekleneceği üzerinde çalışıyorlar. Yeni araştırma sonuçları bu bağlamda da umut verici:

Marianne Nissen Lund, “İnsanlar o kadar fazla polifenol emmediğinden, birçok araştırmacı polifenollerin vücuttaki emilimini artıran protein yapılarında nasıl kapsülleneceğini araştırıyor. Bu strateji, polifenollerin anti-enflamatuar etkilerini artırma gibi ek bir avantaja sahip” diye açıklıyor Marianne Nissen Lund. 

Araştırma Danimarka Bağımsız Araştırma Fonu tarafından finanse ediliyor ve Almanya’daki Dresden Teknik Üniversitesi ile iş birliği içinde yürütülüyor.

Kaynak: Science Daily 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here