İnsanlar değil ama kaplumbağalar yaşlanmaya bağlı zayıflamayı ve bozulmayı azaltabilir

0
995
M5D62K Indian Star Tortoise (Geochelone elegans), Yala National Park, Southern Province, Sri Lanka

Tüm canlı organizmalar yaşlanır ve ölür – ölümden kaçmanın bir yolu yoktur. Ancak tüm organizmalar, aynı zayıflama ve bozulma ve yaşlanma ve ölüm modelini izlemez – ne kadar genel kanının aksine gibi gözükse de.

Biyolog Rita da Silva, “Yaşlanmayla ilgili yaygın teorilerin aksine, birçok kaplumbağa ve kaplumbağa türünün yaşlanmayı yavaşlatmanın veya hatta tamamen durdurmanın bir yolunu bulduğunu gösteriyoruz. Bu, yaşlanmanın tüm organizmalar için kaçınılmaz olmadığı anlamına geliyor” dedi.

Çalışma, yaşlanma modellerinin insanlara veya diğer hayvanlara benzemediğini ortaya koyuyor: Aslında, çoğu daha yavaş yaşlanıyor ve bazı durumlarda yaşlanma düzeyleri de ihmal edilebilir düzeyde.

52 türden %75’i aşırı yavaş yaşlanma gösterirken, %80’i modern insanlara göre daha yavaş yaşlanma gösteriyor.

Ergenlikten Sonra

Güney Danimarka Üniversite Biyoloji Bölümü’nde doçent olan yardımcı yazar Dalia Conde, “Bu türlerden bazılarının, hayvanat bahçeleri ve akvaryumlardaki iyileştirilmiş yaşam koşullarına yanıt olarak vahşi yaşamla karşılaştırıldığında yaşlanma oranlarını azaltabildiğini bulduk” dedi.

Bazı evrim teorileri, yaşlanmanın cinsel olgunluktan sonra, bireyin hücrelerindeki ve dokularındaki hasarları onarmak için harcadığı enerji ile üremeye harcadığı enerji arasında bir değiş tokuş olarak ortaya çıktığını ve böylece genlerinin sonraki nesillere aktarıldığını tahmin ediyor.

Bu takas, diğer şeylerin yanı sıra, cinsel olgunluğa eriştikten sonra bireylerin büyümeyi durdurup yaşlanmayı, yaşla birlikte vücut fonksiyonlarında kademeli bir bozulmayı deneyimlemeye başladığını ima ediyor.

Kaplumbağalar ergenlikten sonra büyümeye devam ediyor

Teoriler, bu tür takasların kaçınılmaz olduğunu ve dolayısıyla yaşlanmanın kaçınılmaz olduğunu tahmin ediyor. Aslında bu tahmin, başta memeliler ve kuşlar olmak üzere birçok tür için doğrulanmıştır.

Bununla birlikte, kaplumbağalar ve kaplumbağalar gibi cinsel olgunluktan sonra büyümeye devam eden organizmaların, hücresel hasarları onarmak için yatırım yapmaya devam etme potansiyeline sahip olduklarına inanılır ve bu nedenle, yaşlanmanın zararlı etkilerini azaltmak ve hatta önlemek için ideal adaylar olarak düşünülür.

İnsan yaşlanması, iyileştirilmiş yaşam koşulları altında yavaşlamıyor

Geçen yüzyılda, insanlar, insan ömründe eşi görülmemiş artışlara tanık oldular. Yine de, insanlar ve insan olmayan primatlar üzerinde yapılan araştırmalar, iyileştirilmiş yaşam koşullarının yaşlanma oranını büyük ölçüde değiştirmediğini göstermiştir.

Bu türler arasında çevresel değişiklikler çoğunlukla bebek ve genç ölümlerinin yanı sıra yırtıcı hayvanlar veya aşırı koşullar gibi yaştan bağımsız ölüm nedenlerini etkiler.

Fernando Colchero, “Yani insanlar da dâhil olmak üzere bu türler yaşlanmayı önleyemez” diyor.

Dergi Referansı:

1. Rita da Silva, Dalia A. Conde, Annette Baudisch, Fernando Colchero. Testudinler arasında yavaş ve ihmal edilebilir yaşlanma, evrimsel yaşlanma teorilerine meydan okur. Bilim, 2022 DOI: 10,1126/science.abl7811

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here