Virüsleri Bulaşıcı Yapan Nedir?

0
152

Araştırmacılar şimdi ilk kez, poliovirüs ve nezle virüsü gibi virüslerin hücreleri enfekte etmelerine olanak tanıyan genetik kodlarını “paketleme” yollarını tespit ettiler. 

Leeds ve York Üniversiteleri’nden bir ekip tarafından yapılan ve PLOS Pathogens’de yayınlanan çalışma, bu tür enfeksiyonları durduracak ilaçların veya antiviral ajanların geliştirilmesi olasılığının önünü açıyor. 

Bir hücre bir kez enfekte edildiğinde, virüsün genetik materyalini diğer hücrelere de yayması gerekiyor. Bu karmaşık bir süreç ve bu süreç viryonlar olarak bilinen, virüsün yeni oluşturulan bulaşıcı kopyalarının yaratımını da içeriyor. Virüsün genetik kodunun tam bir kopyasını içeren birer protein kabuğu olan viryonlar, sonrasında diğer hücreleri de enfekte edip hastalığa neden olabiliyorlar. 

Şimdiye kadar bir gizem olarak kalan şeyse, virüsün bu viryonları bir araya getirme yolu üzerinde detaylı bir anlayıştı. 

Araştırmacılar yaptıkları analizin, viryon oluşturma sürecini kontrol eden moleküler özelliklerin genetik olarak korunduğunu gösterdiğini söylüyorlar. Bu, bunların kolaylıkla mutasyona uğramadığı anlamına geliyor ve bu durum da virüsün değişebilmesi ve yeni herhangi bir ilacı etkisiz kılabilmesi riskini azaltıyor. 

Çalışmada Enterovirüs-E Virüsüne Odaklanıldı

Çalışma insanlarda bulaşıcı olmayan ve dünya genelinde poliovirüsün yerine kullanılan zararsız bir sığır virüsü olan Enterovirüs-E’ye odaklanıyor. Poliovirüs insanları enfekte eden ve çocuk felcine neden olan tehlikeli bir virüs.

Enterovirüs grubu aynı zamanda, nezleye neden olan insan rinovirüsünü de içeriyor. 

RNA paketleme sinyallerinin rollerini detaylandıran çalışmada, araştırmacılar bir moleküler ve matematiksel biyoloji kombinasyonunu kullanarak RNA molekülü üzerinde paketleme sinyalleri işlevi görmesi mümkün olan bölgeleri tespit edebildiler. Bilim insanları gelişmiş elektron mikroskoplarını kullanarak, bu süreci direkt olarak görselleştirmeyi de başardılar ve bu, bu türdeki herhangi bir virüste ilk kez mümkün oldu. 

Araştırmacılar bu sürecin nasıl işlediğini detaylı bir şekilde anlamanın, ilaç endüstrisinin bu önemli etkileşimleri engelleyebilen ve hastalığı önleyebilen antiviral ajanlar geliştirmesine olanak tanıyacağını söylüyorlar. 

Orijinal makale: Science Daily

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here