Bu Sırt Çantasının Hem Taşınması Daha Kolay Hem De Elektrik Üretiyor

0
526

Darbe emicilerle donatılmış ve elektrik üreten bir sırt çantası hem daha kolay taşınıyor hem de bu çanta LED’lere ve diğer aletlere güç sağlayabiliyor. 

Çanta bir makara düzeneği üzerindeki bir çift lastik iple yukarı ve aşağı doğru hareket etmesine olanak tanıyan raylar üzerinde duruyor. Bu bir arabanın süspansiyonu gibi davranarak, taşıyan kişi yürürken çantanın onun üzerinde yarattığı etkiyi azaltıyor ve çantanın içindekilerin sallanmasından ortaya çıkan kuvvet miktarını yaklaşık yüzde 21 oranında düşürüyor. 

Meslektaşlarıyla birlikte bu prototipi geliştirmiş olan Çin’deki Tsinghua Üniversitesi’nden Jia Cheng, “Biz yürürken vücudun kütle merkezi yukarı ve aşağı doğru hareket ediyor,” diyor. 

Sıradan bir sırt çantası kütle merkeziyle birlikte hareket ediyor ama makara düzeneği bu hareketi iptal ediyor ve sonra da mekanik enerjiyi elektriğe çeviren bir triboelektrik nanojeneratöre güç sağlamak için çanta ve vücut arasındaki bağıl hareketi kullanıyor. 

Yürüyen birisi bu çantayı sırtına taktığında, triboelektrik nanojeneratör çantanın hareketinin yüzde 14’ünü elektrik enerjisine dönüştürebiliyor. Ekip bu enerjiyi ışık yayan diyotlara, bir floresan ışığa veya pille çalışan bir kol saatine güç sağlamak için kullanmayı başardı. 

Çantanın Ağırlığının 1 Kilograma İndirilmesi Umuluyor

Edinburgh Napier Üniversitesi’nden Chan Hwang See, bunun çevre dostu elektronikler yolunda ileriye doğru atılmış bir adım olduğunu söylüyor ve sistemi daha hafif yapmak için triboelektrik nanojeneratörün enerji verimliliğinde geliştirmeler yapıldığını görmek istediğini belirtiyor. Sistemin şu andaki versiyonu yaklaşık 3 kilogram ve bu yaygın olarak kullanılamayacak kadar ağır. 

Cheng, “Bu prototip gerçekten de biraz ağır ama gelecekte ağırlığı azaltarak onu gerçek hayatta kullanmaya daha elverişli hale getirebileceğimizi ve aynı zamanda güç yoğunluğu performansını da geliştirebileceğimizi düşünüyorum,” diyor. 

Cheng çantanın bir sonraki versiyonunu 1 kilograma indirmeyi umuyor.

Orijinal makale: New Scientist

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here