Araştırmacılar Beyin Stimülasyonu İle İnsanın Zihinsel İşlevini Artırıyor

0
236

Minnesota Üniversitesi Tıp Fakültesi ve Massachusetts Genel Hastanesi’nden araştırmacılar, bir pilot insan deneyinde, yapay zekâyı, elektriksel beyin stimülasyonu ile birleştirerek kendi kendini kontrol etme ve zihinsel esneklikle ilgili belirli beyin işlevlerini geliştirmenin mümkün olduğunu gösteriyor.

Bilim insanları, küçük miktarlarda elektrik enerjisi ile uyarıldığında hastaların zihinsel işlevlerini iyileştiren bir beyin bölgesi – iç kapsül – belirlediler. Beynin bu kısmı bilişsel kontrolden sorumludur – bir düşünce kalıbından veya davranıştan diğerine geçiş sürecini ifade eder ki çoğu akıl hastalığında bozuktur.

Bunun bir örneği negatif duygulara saplanıp kalmış bir depresyon hastası olabilir. Bu düşünceler akıl hastalığı için çok merkezi olduğu için, negatif duygulara müdahale etmenin bir yolunu bulmak, bu hastalıkları tedavi etmenin yeni ve güçlü bir yolu olabilir. “dedi Widge.

Widge, “Bu sistem, bir hasta zorluk yaşadığında beyin aktivitesini okuyabilir, bundan ‘kodunu çözebilir ve beyne küçük bir elektrik stimülasyonu patlaması uygulayarak bu zorluğun üstesinden gelebilir.” dedi. “Sıklıkla kullandığım benzetme elektrikli bisiklet. Birisi pedal çevirirken zorluk çektiğinde, bisiklet bunu algılar ve güçlendirir. Biz de bunun eşdeğerini insanın zihinsel işlevi için yaptık.”

Çalışma aşağıdakileri gösteren ilk çalışmadır:

• Akıl hastalığına bağlı belirli bir insan zihinsel işlevi, elektrik stimülasyonu kullanılarak güvenilir bir şekilde iyileştirilebilir.

• İç kapsülde beyin yapısının özellikle bilişsel gelişim için etkili olan belirli alt bölümleri vardır; ve

• Kontrolör olarak kullanılan kapalı döngü algoritması, rastgele zamanlarda uyarmaktan iki kat daha etkili oldu.

Bazı hastalarda epilepsiye ek olarak belirgin anksiyete vardı. Bilişsel güçlendirici uyarı verildiğinde, kaygılarının daha iyi olduğunu bildirdiler Widge, bu yöntemin şiddetli ve ilaca dirençli anksiyete, depresyon veya diğer rahatsızlıkları olan hastaları tedavi etmek için kullanılabileceğini öne sürdüğünü söylüyor.

Dougherty, “Bu bulgularla ilgili harika olan şey, şu anda etkinliği daha fazla göstermek için klinik deneyler yürütecek ve daha sonra hastalıklarını tedavi etmek için umutsuzca ek müdahalelere ihtiyaç duyan tedaviye dirençli hastalara yardım edebileceğimiz bir konumda olmamızdır.” dedi.

Orijinal makale: Science Daily

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here